Aşıda pozitif gelişme olmadıkça tepki alımları satış fırsatı olmalı haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Aşıda pozitif gelişme olmadıkça tepki alımları satış fırsatı olmalı haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Güne sınırlı negatif eğilimle başlangıç yapan BIST-100 endeksi satıcılı seyrini yurtdışına paralel devam ettirerek günü %2,22’lik Kuvvetli düşüşle 1.126,99’dan kapattı. Almanya ve Fransa’nın artan Olay sayıları sonrası kısmi sokağa çıkma yasağı ve kısıtlama önlemlerine başvurulacak olması, yurtdışı majör borsaların Çarşamba gününü %3-4 arasında değişen sert düşüşlerle kapatmasına Neden oldu.

Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kapalı olduğumuz dün global piyasalarda endeksler kayıplarının bir kısmını Art almayı dense de vadeli endekslerde satıcılı seyir halen devam ediyor. ABD teşvik paketine ilişkin belirsizlik de satıcılı seyirde etkili oluyor. Artan Olay sayıları ve kısmi kapanma, global büyüme endişelerini güçlendirirken piyasalarda yeniden riskten kaçış yaşanmaya başladı. Bu nedenle borsalarda tepki alımları oluşsa da aşı çalışmalarına ilişkin pozitif gelişme olmadıkça satış fırsatı olarak kullanılması beklenir. BIST’in yarım gün işlem gördüğü günde endeks yurtdışına paralel Kuvvetli düşüş gerçekleştirirken, TL’deki Kıymet kayıpları ve negatif ayrışma güçlenerek devam ediyor.

TCMB ortalama fonlama maliyeti %13,08 seviyelerine kadar yükselmesine Karşın jeopolitik riskler ve AB ile ilişkilerin zayıflaması da TL’deki Kıymet kayıplarının devam etmesinde etkili oluyor. BIST’teki Kuvvetli satışlara Karşın bankacılık endeksi BDDK’nın aktif rasyoya ilişkin yaptığı düzenleme sonrası negatif ayrışmasını sonlandırarak pozitif ayrıştığı görüldü. Önümüzdeki dönemde yurtdışı borsalarla yüksek korelasyonla Devinim etmesi beklenen BIST’in yurtdışı borsalardaki satış baskısının etkisiyle satıcılı seyrini sürdürmesi beklenir. Ancak henüz Türkiye’de Olay sayıları AB gibi yüksek olmaması nedeniyle relatif olarak yurtdışına göre kayıplar kısmen daha sınırlı kalabilir.

AB ve ABD ile ilişkilerin negatif yönde ilerleyebileceğine yönelik beklentiler önümüzdeki dönemde TL varlıklar üzerinde negatif baskı yaratmaya devam edecektir. Kurlardaki yükseliş eğilimi devam ettikçe endekste tepki alımı denemeleri oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılması ve kısa vadeli dip arayışının devam etmesi beklenmektedir. VIX endeksi 40 seviyeleri üzerini test ederken, endeks ilk etapta 33 seviyesi altına gelmedikçe ABD borsalarındaki yüksek volatilite ve satış baskısının devam edeceğine işaret etmeye devam edecektir. BIST’in Çarşamba gün kapanışına göre ABD Dow vadelileri
%3’e yaklaşan, Almanya vadeli endeksleri %2 üzeri düşüşle Devinim ediyor. Asya borsaları ise Olay sayılarının bölgede kontrollü seyretmesi nedeniyle ABD ve AB borsalarında göre daha sınırlı satıcılı Devinim ediyor. Endeksin güne yurtdışı borsalardaki eğilime paralel Kuvvetli satışlarla başlaması beklenirken, gün içinde tepki denemeleri oluşsa da satış baskısının devam etmesi beklenmektedir.

Para ve Döviz Piyasaları:

Çarşamba günü USD/TRY paritesi, 8,2216-8,2846 bandında işlem görerek gün sonunu, önceki gün sonuna göre %1,34 oranında Kıymet kazancıyla 8,2790 seviyesinden tamamladı. Döviz sepeti karşısında ise Lira %0,95 oranında Kıymet yitirdi. Borçlanma araçları piyasasında on yıllık gösterge tahvilinin getirisi Çarşamba günü, önceki kapanışa göre 15 baz puan artışla günü %14,67 seviyesinden tamamladı.

Riskli varlıklara talep geriliyor

Endekste negatif başlangıç bekleniyor

Salgın kaynaklı endişeler risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor

Endekste yükselen trend altında kısa vadeli görünüm zayıf

O seviye aşılmadıkça endeksteki zayıflığın sürmesi bekleniyor

 


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1454 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*