Aşı deneyleri için ölü virüsten bin yerli aşı üretildi haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Aşı deneyleri için ölü virüsten bin yerli aşı üretildi haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Faz-1 denemelerine başlandığını açıkladığı yerli aşılarla ilgili çalışmalarda ilginç ayrıntılar var. Verilen bilgiye göre, yerli aşıda iki Mühim çalışma bulunuyor. Bunlar, Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’nin yönettiği Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ve Prof. Dr. Hakan Akbulut’un başkanlığında Ankara Tıp Fakültesi’nde yürütülen aşı çalışmaları.

“ÖLÜ VİRÜSTEN ÜRETİLEN AŞILAR İKİNCİ FAZDA DENENECEK”

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, insan üzerindeki Faz-1 denemesi için iki kez aşılama yapılacak, ardından test aşamasına geçilecek. Bu 1.5 aylık bir süre alacak. Ölü virüsten üretilen bin Deney aşısı, ikinci fazda devreye girecek. 1.5 ay sonra sonuçları alınacak. Ardından Faz-3’e geçilecek, 2 ay sürecek bu testteki denek sayısı 10 bine ulaşacak.

“İNSAN DENEYLERİNE EN YAKIN 2 AŞI VAR”

Bakan Fahrettin Koca, dün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında aşı çalışmalarıyla ilgili şu açıklamalarda bulunmuştu:

”Temmuz ayında oluşmaya başlayan Yerli Aşı Ortak Çalışma Grubu hakkında biraz daha yol alınmasını bekleyerek size detaylı bilgi vermedim. söz konusu gün bu aşamaya geldiğimize inanıyorum. Aşı Ortak Çalışma Grubu’nda, Başka Bilim insanımızın yanı sıra aşı çalışmalarını doğrudan yürüten uzmanlar da bulunmaktadır. Türkiye’nin aşı çalışmaları bu Bilim insanlarına bağlı 600 kişilik bir ekip tarafından sürdürülmektedir. Ortak çalışma grubumuz şu anda 4 farklı aşı üzerinde çalışmaktadır. Bunun dışında şu anki sonuca aynı derecede yaklaşmamış olsa da başka çalışmalar da vardır. Aşı çalışmalarını yürüten ekiplerimiz sonuca en kısa zamanda ulaşmak için rekabet içinde, birbirinin başarısı içinse dayanışma içindedirler. Şu an aşılardan 2’si insan deneyleri aşamasına yakındır. Kovid-19 aşı çalışmaları, Sağlık Bakanlığımızın himayesi altındadır. Bakanlığımız bağlı TÜSEB ile bilimsel ve teknolojik araştırmalarda ülkece gurur duyduğumuz TÜBİTAK, bu çalışmaların öne çıkan aktörleri arasındadır.”

“AŞI BU SALGINA KARŞI BİR ZAFER OLACAKTIR”

Bulaşıcı hastalıkların geçmişine bakıldığında, aşılarının Basit bulunmadığının görüldüğü bilgisini veren Koca, kızamıkçık aşısının 7, boğmaca aşısının 8, çocuk felci aşısının 20, grip aşısının 14, tüberküloz aşısının 21 yılda geliştirildiğini ifade etti.

Bilimsel bilginin üzerine o tarihlere kıyasla kat kat bilgi eklendiğini dile getiren Koca, teknolojinin ise mukayese edilmeyecek derecede ilerlediğini anlattı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şunları kaydetti:

“Salgının başlangıcında aşı için öngörülerin Vakit en az 12 ortalama 18 aydı. Salgın bir yılını doldurmaya yaklaşırken gerçekten Mühim gelişmeler ortaya kondu. Çin, Rusya, İngiltere ve başka bazı ülkeler, aşı çalışmalarında insan üzerinde deneylere geçtiklerini bildirdiler. Lakin bunların hiçbiri, Mesele satın almak istemeniz halinde size her şeyiyle sonuçlanmış bir aşı için taahhütte bulunamamaktadırlar. Bilim, şu an için Umut olmayı kabul etmekte garanti vaadi erken görmektedir. Aşı konusunda dünyadaki Durum budur ve Umut Çok yüksek olmakla temkini ve tedbiri elden bırakmamak gerekmektedir. Türkiye’deki aşı çalışmalarıyla Başka bazı ülkelerdeki çalışmalar arasındaki Ayrım, hayvan deneylerinden insan üzerinde yapılacak deneylere geçiş nispetinde bir farktır. Sonuca daha yakın görünen 2 aşı adayımızın da hayvan deneyleri başarıyla tamamlanmış, sıra gönüllüler üzerinde yapılacak deneylere gelmiştir. Bu gelişmeleri size sıcağı sıcağına bildireceğim. Aşı, bu salgına karşı insanlığın bir zaferi olacaktır. Bu zaferi elde edecekler arasında sizin konuştuğunuz dili konuşan, sizin okuduğunuz okullardan yetişen Bilim insanlarının yer alacağından kuşkunuz olmanız. Kuşku duyan varsa bilsin, dünyada zeka ülkelere göre dağıtılmıyor. Bilim, imkan ve adanma işidir. Türkiye, aşının gerekliliği Bütün teknolojik imkanları Bilim insanlarına sunmuş durumdadır. Bilim insanlarımız da bu konuyu hayatlarının Esas meselesi haline getirmiştir. Salgınla mücadelede rotamızı çizen bilimsel Akıl, korona virüse karşı beklenen nihai çözümü de önümüze koyacaktır. Sizlerden Bilim insanlarımıza inanmanızı, önerdikleri tedbirlere, maske, Ara ve temizlik kuralına uymanızı, salgınla savaşı sağduyu içinde yılgınlık göstermeden sürdürmenizi istirham ediyorum. Aşı Bütün denemelerden başarıyla geçip üretilene kadar elimizdeki Güç tedbirdir.”


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1068 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*