ASELSAN 2020’de yeniden ihracat rekoru kırdı haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda ASELSAN 2020’de yeniden ihracat rekoru kırdı haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ASELSAN’a yaptığı ziyaret ve şirketin yürüttüğü çalışmalara ilişkin konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gösterdiği hedeflere ulaşmak için çalışmalarına davam ettiklerini söyleyen Görgün, “Cumhurbaşkanımız bundan sonra daha da büyüyen bir güçle savunma sektörüne her tür desteği vermeye devam edeceğini vurguladı. Biz de bu desteğe layık olabilmek için Savunma Sanayii Başkanlığımızın sevk ve idaresinde gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Görgün, teknolojinin hızlı değişiminin savunma sanayisinde de Bütün dengeleri değiştirdiğine işaret ederek, “Bu Durum sadece kuvvetlerimizin sahada ihtiyacı olan platform ve sistemleri etkilemekle kalmadı aynı zamanda savunma sanayisi şirketlerinin geliştirdiği Mahsul ve hizmetlerin tasarlanmasından pazara sunulmasına kadar alışkın oldukları Bütün iç süreçleri de derinden etkiledi. Dijitalleşme gerçeği organizasyon, ürünler ve süreçler başta olmak üzere her konunun merkezine yerleşti ve işin doğasını yeniden şekillendiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

ASELSAN gibi savunma sanayisi şirketlerinin teknoloji, Ar-Ge, tedarik, sanayileşme, yerlileştirme ve millileştirme, iş geliştirme, Kabiliyet yönetimi gibi konularda yeni iş yapış tarzlarına ve süreçlerine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Görgün, “Bu süreçte Kovid-19’un hem tedarik hem iş gücü hem de iş yapış tarzı üzerindeki etkisini de gördüğümüzde, bu durumun ciddiyeti daha da artıyor. Teknoloji kazanım döngüsü üç Esas konuda aksiyon alınmasını gerektiriyor; dijital dönüşüm, tedarik yönetimi ve iş gücü Kabiliyet profili.” diye konuştu.

Ülkenin en başarılı mühendisleri ASELSAN çatısı altında

Görgün, Kuvvetli, yenilikçi ve vizyoner bir organizasyonla sadece yüksek teknolojili ürünler ortaya koymakla kalmayıp dünyadaki gelişmelere de ön ayak olmak için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi. Görgün, şöyle devam etti:

“Savunma sanayisinde olduğu gibi yüksek nitelikli iş gücü istihdamında da Lider konumdaki pozisyonumuzu uzun yıllardır korumaktayız. Geçtiğimiz 2 yılda aramıza katılan 2 bin 100 arkadaşımızla gücümüze Güç kattığımız gibi ekonomimize istihdam anlamında büyük katkı sağladık. Gün itibarıyla yüzde 60’ını mühendislerin oluşturduğu 8 bin 533 insan kıymetine ulaştık. Ülkemizin en başarılı mühendisleri, yerli ve Ulusal savunma sanayinin gelişimine ASELSAN çatısı altında destek vermeyi tercih etmekte ve var güçleriyle çalışmaktadırlar.

‘Yerli olarak yapılacak hiçbir şeyi Vatan dışından almaya tahammülüz yok’

Görgün, ASELSAN’ın çabası ve yakaladığı başarıda 4 bini aşkın tedarikçisinin büyük rolü olduğunu ifade ederek “Yerli olarak yapılacak hiçbir şeyi Vatan dışından almaya tahammülümüz yok” dedi.

Tedarikçileri sayesinde 1,2 milyar dolara yaklaşan alımlarının yüzde 65’ini Vatan içinden sağladıklarını belirten Güngör, daha Evvel Vatan dışından temin edilirken millileştirilerek Türkiye’de üretilmeye başlanan malzemelerle 100 milyon doları aşkın bir tutarın Diyar içinde kaldığını belirterek şunları söyledi:

“Her çeyrek daha da Çok büyümemize, dünyada Kovid-19 sürecinden etkilenmeyen 4 firmadan bir olmamıza, teslimatlarımızı aksatmadan sürdürmemize vesile olan bütün Kıymetli iş ortaklarımıza teşekkür borçluyuz.

Cumhurbaşkanımızın gösterdiği yolda ilerlerken millileştirme alanında yaptığımız çalışmaların yurdumuza Yarar sağlayacak Müspet dönüşlerini yaşıyoruz. Millileştirme sonucu Vatan dışından Vatan içine döndürdüğümüz tutar 3 yıllık projeksiyona göre 848 milyon lira. Millileşen ürünlerimizin yüzde 89’u Vatan dışı fiyatlarına göre daha uygun fiyatlarda millileştirildi ve millileştirme sonucu gerçekleşen kazancımız 219 milyon lirayı buldu.”

ASELSAN globalleşme hamlesini geliştiriyor

ASELSAN’ın global bir savunma Endüstri şirketi olma yolunda hızla ilerlediğini vurgulayan Görgün, Suni zekadan yarı iletken teknolojilere, savunma sanayisinin çeşitli alanlarında Etkinlik gösteren iştirakler ve bağlı ortaklıklarla Arkadaş ve müttefik ülkelerde üretim yaptıklarını dile getirdi.

Görgün, Vatan dışındaki faaliyetlerine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Sivil sistemlerden askeri çözümlere kadar uzanan geniş Mahsul yelpazemiz, 12 Vatan dışı iştirak, ofisimiz ve 15 Vatan içi iştirakimiz ile küresel pazarlarda sürdürülebilir ve istikrarlı pazarlama faaliyetlerimize, durmadan, yorulmadan, ülkemiz için devam edeceğiz. Önümüzdeki Sene dünyanın daha Çok ülkesinde ASELSAN’ın yeni irtibat ofislerini, bakım merkezlerini, üretim tesislerini, mühendislik merkezlerini ve yeni iş ortaklıklarını duyurmaya devam edeceğiz.

2020 yılı içinde 6 yeni ülkeyle daha gerçekleştirdiğimiz Vatan dışı satışlarımızla kullanıcımız olan Diyar sayısını toplamda 70’e yükseltmiş bulunmaktayız. Pandeminin ‘benzersiz bir kriz’ olarak tanımlandığı bu Güç günlerde ASELSAN, Bütün iş akışı ve iletişimini pandemiden Çok daha Evvel dijital platformlara taşımış olduğundan, çalışmalarını sekteye uğratmadan, dünyanın her yerinden kesintisiz yürütebilmiş, yeni satışlara ilaveten rekor seviyede 327 milyon dolar döviz tahsilatı sağlamış olup, Sene sonuna kadar 90 milyon dolar ilave döviz tahsilatı beklenmektedir. 2020 yılının Nihayet çeyreğinde olduğumuz bu günlerde, bir önceki Sene yakaladığımız yeni Vatan dışı satış rekorumuzu, devam eden pandemiye Karşın bu Sene açık Ara yeniden kırıyor olmaktan kıvanç duyuyoruz.”

‘Yarının teknolojilerini bugünden tasarlıyoruz’

ASELSAN’ın Ar-Ge faaliyetlerinin hız kesmeden devam ettiğini belirten Görgün, “Bugünün teknolojilerini dünden ürettiğimiz gibi yarının teknolojilerini bugünden Düş ediyor, tasarlıyor ve geliştiriyoruz.” dedi.

Görgün, 11. Kalkınma Planı’nda yer alan Suni zeka, sensörler ve görüntüleme teknolojileri, otonom ve robotik sistemler, yönlendirilmiş enerji ve elektro-manyetik fırlatma silahları, geniş bant ağ teknolojileri (5G ve ötesi), görünmezlik teknolojileri, Feza teknolojileri, enerji ve enerji iletim/dönüşüm teknolojileri, biyo-savunma ve Sağlık teknolojileri, ileri malzemeler ve kuantum teknolojileri gibi hedeflerin ASELSAN’ın yakın dönem hedefleri arasında yer aldığını söyledi.

Her bir araştırma alanı altında, üzerinde çalıştıkları birçok proje bulunduğunu dile getiren Görgün, şunları kaydetti:

“Ayrıca ASELSAN olarak savunma sanayisinde elde ettiğimiz teknolojik derinlik ve birikimimizi Başka alanlara da transfer ederek katkısını görmek bizleri gerçekten Çok mutlu ediyor. Solunum cihazı gibi birçok konuda Mühim kazanımlar elde ettik. Sivil alanda dünyada birkaç ülkenin yapabildiği ve derin teknoloji gerektiren MR gibi ürünler geliştiriyoruz. Tekrar aynı şekilde raylı sistemler için sinyalizasyon çözümleri geliştiriyoruz. Geçmişten günümüze bakıldığında savunma sanayisinde üretilen teknoloji ve bilgi birikimi sivil uygulamalar yön vermiştir. Ülkemizin savunma sanayinde geldiği birikim ile sivil alana yapacağımız yönelimlerle teknolojik ve ekonomik olarak ülkemizin şahlanacağını değerlendiriyorum.”

ASELSAN’dan 118 milyon euroluk sözleşme

Erdoğan: Ekonomi, hukuk ve demokraside yepyeni bir seferberlik başlatıyoruz

 

Altın fiyatlarında düşüş devam edecek mi?

 


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1455 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*