Artık Değer Nedir ?

Artık Değer Nedir
Artık Değer Nedir

Artık Değer Nedir :  Bazen kurtarma değeri olarak da adlandırılan artık değer, bir varlığın faydalı ömrü sona erdikten sonra sahip olacağı parasal değerin bir tahminidir. Başka bir deyişle, bir varlığın tamamen tükenmesinden sonra değerinde olduğu nihai fiyat.

Artık Değer Anlamı

Artık değer tanımı nedir?  Muhasebede bu kavram, bir varlığın amortisman giderini hesaplamak için düzenli olarak kullanılır. Bu varlığın bitiş değeri olduğundan, amortismana tabi tutulacak toplam tutarı bulmak için satın alma fiyatından düşülmelidir.

Düz çizgi yönteminde, bu sayı, her yıl kaydedilen yıllık amortisman giderine ulaşmak için yıllar içindeki faydalı ömre bölünür. Bu kavram ayrıca değerleme işlemlerinde düzenli olarak kullanılır.

Finansmanda, kurtarma değeri, bir şirket tarafından tahmin için kullanılan zaman diliminden sonra üretilen nakit akışlarının değerini belirlemek için kullanılır. 

10 yıl için öngörüldüğü takdirde, şirketin çalışmaya devam edeceği varsayılarak, kalan yıllar için öngörülen nakit akışları değerlendirilmelidir. Bu durumda net bugünkü değerlerini almak için iskonto edilecektir   ve proje veya şirketin piyasa değerlemesine katılır.

Basit bir örneğe bakalım.

Örneklerle Artık Değer Kavramı

Private Jets, LLC uçakları yüksek gelirli kişilere kiralayan bir şirkettir. Özel Jetler tarafından uçaklar satın alınmakta ve şartlar üzerinde pazarlık yaptıktan sonra aylık ücret karşılığında kiralanmaktadır. Şirket şu anda kira fiyatını belirlemek için kullandıkları formülü gözden geçiriyor. Her jet 1 milyon dolara mal  oluyor ve şirkete göre 6 yıllık bir  kullanım ömrüne sahip. 6 yılın sonunda uçaklar 400.000 dolar değerinde olacak.

Bu, uçakların 6 yıllık faydalı ömürleri boyunca her yıl 100.000 ABD Doları değerinde amorti edilmesi gerektiği anlamına gelir. 6 yılın sonunda, uçakların  net defter değeri  , kurtarma değerine eşit olacaktır.

Kısaca Artık Değer Nedir?

Artık Değerin Kısaca Tanımlanması:  Artık değer, ömrünün sonunda bir varlığın değeri anlamına gelir.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*