Araçtaki dolu hasarını tespit etmeyen ekspertize “Onarım” ve “Kıymet kaybı” cezası

Araçtaki dolu hasarını tespit etmeyen ekspertize "onarım" ve "değer kaybı" cezası

Ekonomi bölümünde Araçtaki dolu hasarını tespit etmeyen ekspertize “Onarım” ve “Kıymet kaybı” cezasıbaşlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Kayseri’de bir firmaya ekspertiz yaptırarak ikinci el Araç satın alan tüketici, daha sonra başka bir ekspertiz firmasına yaptırdığı incelemede aracın dolu yağması nedeniyle tavan, kaput ve bagajında hasar olduğunu öğrendi.

Tüketici, uyuşmazlık konusu olan “Ayıplı Hizmet/Hizmet Standardına veya Teknik Düzenlenmesine Aykırı Olarak İfa Edilmesi” gerekçesiyle aracın Kıymet kaybı ve Onarım masraflarının iadesini talep etmek için 10 bin lira bedel istemiyle Kayseri İl Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu.

Ekspertiz firması savunmasında, kendilerine ekspertiz hizmeti için gelen tüketicinin şikayetinin aracın dış muayenesiyle ilgili olduğunu ileri sürdü.
Aynı savunmada, incelemede aracın boyalı parçasının olup olmadığının tespit edildiği, dış muayenesi sonucu parçalarının orijinal olduğunun belirtildiğini aktaran firma, göçük durumu veya göçük nedeninin yaptıkları ekspertiz hizmetiyle tespit edilmediğini belirterek, şikayetin reddini talep etti.

BİLİRKİŞİDEN “EKSPERTİZ HİZMETİ AYIPLI YAPTI” RAPORU

Karar tutanağında yer verilen bilirkişi raporunda, ekspertiz işleminin “ayıplı” yapıldığı, ekspertizde dolu hasarının onarımı için 3 bin, bu Onarım sebebiyle araçta oluşacak Kıymet kaybının ise 6 bin lira olduğu aktarıldı.

Tutanağın inceleme ve gerekçe kısmında, 6502 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un ilgili hükümlerinin uygulanması gerektiği belirtilerek, “Bilirkişi raporu doğrultusunda ayıplı hizmet oluştuğu anlaşıldığından tüketicinin talebinin kısmen kabul edilerek 9 bin liranın tüketiciye iadesi gerekmiştir” ifadelerine yer verildi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, yetkisi olup da sorumluluğu olmayan işlemlerden birinin de oto ekspertiz olduğunu söyledi.

Ekspertizlerin her türlü yetkisi olduğunu, rapor verebildiğini, para da kazandığını Ama bir sorumluluğu olmadığına dikkati çeken Şahin, “Yanlış bir rapor verdiğinde, alıcıyı yanılttığında kendisine bir Mesuliyet gelmiyor, bir cezalandırma işlemi yoktu. Artık var. İlk Kez Kayseri Ticaret İl Müdürlüğü’ndeki İl Hakem Heyeti bünyesinde bir karar alındı. Ekspertiz işleminin yanıltıcı ve eksik olduğundan dolayı firmanın cezalandırılmasına karar verildi” dedi.

Kararı değerlendiren Şahin, “Tüketici, dolu hasarı olan bir Araç almış Ama satın almadan Evvel ekspertize götürmüş. ‘Bir hasar yok’ demişler. O da güvenmemiş, daha sonra başka bir ekspertize gitmiş ve o ekspertiz her şeyi çıkartmış” diye konuştu.

EMSAL NİTELİĞİNDE KARAR ÇIKTI

Şahin, sorumluluğun tüketiciyi yanıltan ekspertize ait olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Tüketici de aslında 60 bin lira olan arabayı 51 bin liraya almış olacak ve o zararından kurtulmuş olacak. Yanlış bir ekspertiz raporu verilmişse o bedeli ekspertiz firmasından tahsil edebiliriz. Bunun da yöntemi 10 bin 390 liralık alacağa kadar Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmak, üzerinde de Tüketici Mahkemeleri’ne başvurmaktır. Emsal karar da var. Tüketiciler Birliği’nden isteyen bu kararı alabilir.”

Daha Evvel kendisine yanlış rapor verilen tüketicilerin bununla ilgili kime müracaat edeceklerini bilemediklerini dile getiren Şahin, ilk Kez bir tüketicinin Kayseri İl Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurması ile “emsal” niteliğinde karar çıktığını sözlerine ekledi.

VİDEO: KASKO DOLU HASARINI KARŞILIYOR MU?-ARŞİV

Bugünün Mühim Ekonomi haberleri konusunda Araçtaki dolu hasarını tespit etmeyen ekspertize “Onarım” ve “Kıymet kaybı” cezası başlıklı yazımızı okudunuz.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1683 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*