Apartman ve Site Yönetim İşi Oluşturmak / İş Fikirleri

Apartman ve Site Yönetim İşi Kurmak
Apartman ve Site Yönetim İşi Kurmak

Apartman ve Site Yönetim Şirketleri

Apartman ve site yönetimi Rahat benzer biçimde görünse de aslına bakarsak Güç olan işlerden biridir. Bizimkiler dizisinde Sabri beyin apartman yöneticiliği, Kapıcılar Kralı filmimizde emekli albayın apartman yönetimi yaptığında kapıcı Seyit’e ve apartmana deyim yerinde ise kök söktürmesi, apartman yöneticiliği iyi mi yapılmalı sorusunu gündemde tutmayı başardı.

Bir apartmanın ya da daha geniş kapsamlı olarak site yönetiminin iyi mi yapılacağının artık belirli kuralları var. Artık bu işleri apartman sakinlerinden seçilen bir yönetici değil, bir ya da birkaç apartmanın ya da sitenin yönetimini üstüne alan firmalar yapıyor.

Apartman Yönetim Şirketi Açmak

Apartman yönetimi aslına bakarsak Rahat benzer biçimde görülse de zor olsa gerek. Binalarda oturan her insanın kişilik yapısı farklıdır ve yönetici bu kişilerin karakterlerini çözmelidir. Birinin istediği bir şeyi diğeri istemez. Biri aidatları her ay yatırırken bir Başka apartman sakini güçlük çıkartır. Bu da pek Oldukca probleme yol açmaktadır. Komşuluk ilişkileri zedelenebilir.

Apartman ve sitelerin artması ile artık yöneticilik bir sektör haline geldi. Apartman ve site yönetimi şirketleri birbiri ardına kurulmaya başlandı. İnşaat sektörü büyüdükçe ve 400–500 konutlu dev siteler yapıldıkça, yöneticilik işi daha da ehemmiyet kazanmıştır.

Bilhassa İstanbul, Ankara ve İzmir benzer biçimde büyük illerde kurulan apartman ve site yöneticiliği şirketleri, aylık 5.000 TL ile 50.000 TL içinde kazanç elde edebiliyor. O şekilde ki büyük inşaat şirketleri bile artık site ve apartman yönetimi işlerinin ardında.

Apartman sakinlerinden bazılarının aidatları ödememesi ve bunun yanında apartmana ya da sitelere ilişkin aidatların toplanması, çatı bakımı, asansörlerin aylık bakımı benzer biçimde pek Oldukca gelir-gider işlerinin yapımını üstüne alan yönetim şirketleri, ustalaşmış emek verme şekilleriyle Tüm sorunları çözüyor.

Apartman yönetimi süreci birazcık sıkıntılı olduğundan Yapı sakinlerinden asla kimse yönetim işini üstüne almak istemez. Bu yüzden devreye yönetim şirketleri girer. Oluşturdukları ekip dâhilinde apartman içinde ya da dışındaki ortak alanlarda yapılabilecek Tüm işlemleri sorunsuz yerine getirirler. Bu yüzden bilhassa Oldukca konutlu sitelerde, yönetim işinin bu şirketlere verilmesi daha mantıklı olacaktır.

Apartman ve site yöneticiliği yapmak için Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurslara gidilerek bu işin Esas eğitiminin alınmasının da yararı büyüktür.

Bu işi yapmak için şirketleşmek Oldukca Önemli. İnternet ortamından arama yapıldığı Zaman görüyoruz ki, emekliler, şahıslar hatta temizlik şirketleri bile apartman ya da site yöneticiliği yapmakta. Fakat aslolan olana bakmış olduğunuzda bu şirketlerin sayısı 10–15 şirketi geçmez. Bu yüzden şirket aracılığı ile yönetici Atama Etmek isterseniz bulunduğunuz ilde Etkinlik gösteren gerçek yönetim firmalarını bulmanız daha yararlı olacaktır.

Site ve Apartman Yönetim Şirketlerinin Etkinlik Alanları

 • Yönetim ile ilgili Genel sorunların çözümü,
 • Binaya ilişkin işletme projesini hazırlamak,
 • İşletme defterlerini yasal çerçevede düzenlemek,
 • Aidatlarını ödemeyenler için icra işlemleri başlatmak benzer biçimde hukuki işlerin takibini yapmak,
 • Alınacak karar ve yapılacak işlerin yasalara uygun olmasını sağlamak,
 • Giderlerin, binadaki Ev sayısı hissesi oranında bölünerek, aidatların toplanması,
 • Yapı yönetimi ile ilgili ortak doğalgaz, su ve elektrik benzer biçimde giderlerin ödenmesinin yapılmasını izlemek,
 • Aylık gelir-gider tablosu hazırlamak,
 • Borç alacak çizelgesini hazırlamak,
 • Binalardaki iç bölüm ve dış bölüm temizliklerinin tertipli yapılmasını sağlamak, yangın tüplerinin tertipli Denetim edilmesi, var ise su depolarının bakımı, asansörlerin periyodik bakımlarını yaptırmak,
 • Binalar kaloriferli ise kazan bakımını ve kömür temin işlerini yaptırmak,
 • Ortak kullanım alanlarındaki tadilat ve Onarım işlemleri için teklifler alarak Yapı yönetim temsilcisine sunmak ve alınan kararlar doğrultusunda lüzumlu Tüm tadilat, bakım ve Onarım işlerinin yapılmasının takibini sağlamak,
 • Hizmetlilere ilişkin emek verme talimatlarını ve sözleşmeleri hazırlamak, denetlemek, yasal Sorumluluk ve prosedürleri yerine getirmek,
 • Alınacak karar ve meydana getirilen Tüm işlemlerin yasaya uygun olmasının sağlanması,
 • Yönetim kurulu ve Genel kurul toplantılarını düzenlemek.

Site ve apartman yöneticiliği meydana getiren firmalar avukat, su tesisatçısı, asansör servisi ve güvenlikte dâhil olmak suretiyle pek Oldukca iş ortağı ile hizmet veriyor. Şu demek oluyor ki artık Tüm finansal mevzularda, teknik ve hukuki sorunlarda çözüm ortağı artık komşu değil, tam donanımlı bir şirket.

Site Yönetiminde 3 Anne Hizmetten Anlatmak Doğru Olur

 • Kanundan meydana gelen görevler ve hizmetler

Bakım, güvenlik, ödenti ve temizlik takip edeni benzer biçimde hizmetlerdir.

 • Sitede yaşayan sakinlerin beklentilerinden meydana gelen hizmetler

Site sakinlerinin bazı talepleri olabilir. Bu talepler kabul edildiğinde yapılır ve giderler aidatlara yansıtılır.

 • Sitenin imajını ve marka kıymetini korumaktır.

Bir sitenin imajının ölçütü lüks bir mimariye haiz olması değildir. İnsanların kendilerini daha rahat, daha mutlu ve güvende hissettikleri, temiz ve bakımlı olması imajını korur ve kıymetini artırır.Zenpara Yeni Dönem İş Fikirleri Yazar

Apartman ve Site Yönetim İşi Oluşturmak Yeni Dönem Kazançlı İş Fikirleri

Söz mevzusu içerik bazı alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif yada ayrıcalık talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden yada yazışma sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve tinsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel data verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 920 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*