Anonim Şirket Nedir?

anonim sirket nedir nasıl kurulu sözlük tdk anlamı
anonim sirket nedir nasıl kurulu sözlük tdk anlamı

Anonim Şirket Nedir : Bir anonim şirket, ticari amaçlar için yeni bir varlık yaratan bireyler içinde yasal bir dernektir. Belirli bir işi iki yada daha çok hissedarla birleştirmenin bir yoludur.

Anonim Şirket Ne Demek?

Anonim Firmalar (JSC), kayıtlı oldukları ülkeye bağlı olarak farklıdır. ABD’de, JSC’ler, hissedarlar olarak adlandırılan değişik bireylerin yada öteki işletme varlıklarının belirli bir oranda temin etmiş olduğu işletmeler için yasal bir dernek şekli olarak kabul edilir. Fon operasyonları ve payları için ana para her bir bireysel katkı oranı ile düzenlenir.

Sınırsız mesuliyet tüzel kişilikleri olarak kabul edilirler; bu, hissedarların tüm şirket borçları ve finansal taahhütlerinden şahsen görevli olduğu anlamına gelir. Bu, pratikte, limited şirketlerden değişik olarak, paydaş varlıklarının JSC tarafınca üstlenilen yerine getirilmeyen finansal taahhütler için ödeme yapma ihtimalinin olduğu anlamına gelir. ABD yasalarına aykırı, Birleşik Krallık’ta Anonim Şirketlerin sınırı olan borçlu tüzel kişilik olduğu kabul edilir.

Öte taraftan, ihraç edilen hisseler üçüncü taraflara serbestçe devredilebilir ve hususi yada halka açık olarak JSC’ler vesilesiyle alınıp satılabilir. Bununla beraber, her iki ülkede de firmanın yönetimi çoğu zaman resmi bir Yönetim Kurulu yada seçilen bazı yöneticiler tarafınca oluşturulur.

Anonim Şirketlere Örnek

Lütfü ve Cemal, Zenco İşletmeleri A.Ş. adlı bir işletmenin kurucusudur. İşletme, minik kazalar geçirmiş ve süratli onarım ve boyamaya gereksinim duyan vasıta sahiplerine ekspres boyama hizmeti vermektedir. Fert olarak etkinlik gösteriyorlar ve işletme hızla büyümüş olduğu için girişimi bir Anonim Şirket vesilesiyle birleştirmeye karar verdiler.

Ana sözleşmede Lütfü’nün Zenco’da 70 hissesine haiz bulunduğunu ve kalan 30 hissenin Cemal bulunduğunu belirtir. Şirkete 30.000 $ ‘lık kâğıt para ile finanse edildi ve Cemal’in Yönetim Kurulu Başkanı olacağını belirtti. Birkaç senelik iş hayatından sonrasında Lütfü, yatırımlarını çeşitlendirmek için hisselerinin 10’unu bir arkadaşına satmaya karar verdi. Anonim Firmalar bu imkanı sunduğundan, bunu serbestçe yapmış oldu.

Zenpara hakkında 1662 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*