ANALİZ:  Krediler kesildi, konkordatolar hortladı

Yeni İstanbul Yaklaşımı ile Torba Kanunu, ödeyemedikleri krediler ve bu kredilerin bilançolarında tıkanıklık yarattığı bankalar nedeniyle Güç durumda olan şirketlerin önünü açıyor. Ancak, Torba Kanununda yer alan yazılar sadece yasal ve makro ihtiyati çerçeveyi tanımlamakla kalmazken, hangi kurum ve kuruluşların 400 milyar TL'ye ulaşabilecek “Kayıp servet TL” yi telafi edeceği açık değildir.

her iki Hususi banka da kredi kullandı. Neden bankaların isteksizliği, talep eksikliği, verilerden tespit etmek Güç. Ancak, 13 haftalık hareketli kredi momentumu, kredi gelişmelerinin en sağlıklı barometresi ve concordatos arasında Kuvvetli bir ters bağlantı var. Hükümet Torba Yasası'ndaki ilk Müspet adımı Hemen uygulamak zorunda, çünkü turistler gittikten sonra iş dünyasının bellerini kalıcı olarak bükmesi mümkün.

Krediler Temmuz ayında durdu

Yukarıdaki kredi-mevduat hareketleri tablosu haftalık, 8 hafta ve 13 haftalık hareketli ortalama kredi hareketlerini gösteriyor. Görüldüğü üzere, 3 gösterge de daralma eğilimindedir. Tüketici kredileri yılın başından beri durdu, ancak bu daha Çok ekonominin talep tarafında bir gelişme olduğu için analizi geçeceğiz.

Nihayet 8 haftada% 1,7'lik Nihayet haftada ortalama% 0,5 daralma kaydeden kurumsal kredilerle ilgileniyoruz. Yılı Halk bankalarının önderliğinde seçim telaşı ile hızla başlayan kurumsal kredi öfkesi, seçimden hemen sonra ivme kaybediyor.

Takipteki alacaklar sözleşmelerine ilişkin bir Başka gösterge. Bu analiz çerçevesinde, takipteki alacakların / toplam kredilerin% 4,7'ye oranından ziyade miktar önemlidir. Yılın başından bu yana tahsil edilmeyen kredinin tutarı% 24,6 artrak, yaklaşık 177 milyar TL'ye ulaşmıştır. Belki de kredilerin Art dönmediğini gören bankalar şimdi yeni bir Adet vermek konusunda isteksizdir. Bununla birlikte, hiçbir şekilde Art kazanılmamış olan hammadde, Ara mal ve Kapital malları ithalatı, iş dünyasının kredi talebindeki düşüşün bir nedeni olabilir. Eğer şirket taze mal almayacak ve üretim için stok almayacaksa, Neden işletme kredisi almalı? Gerçek nedenleri yalnızca TCMB Kredi Eğilim Anketi'nde göreceğiz.

Krediler durduğunda, concordat Tekrar bir sorun oldu

13 Temmuz’da haber.com, concordat’ın gelişmelerini aşağıdaki haberler ile özetledi:

Ekonomik krizin faturası: Concordatos bitmiyor

Birçok dev şirket yeni concordato hakkında haberler almaya devam ediyor. Türkiye'nin Mühim markaları olan İlkadım Grubu'nun concordat distribütörünün ortaya çıktığını açıkladı.

seçimden Evvel inen concordat fırtına, bir kez daha Gruptaş'ın esirlerine Vuruş vurmaya devam ederken İlkadım daha da sertleşirken, Bakırköy 1.Asli Ticaret Mahkemesi tarafından verildi.

Ekonomistler Atilla Yeşilada, haziran ayında yazdığı yazısında, uzun analizlere Nihayet vermeyecek uyumlu çizelgeler yaptı. 659 002]

2018 yılında istifa eden devlerin arasında Ulusoy Ulaştırma, Pamukkale Turizm, Hotiç, Eminiş Ambalaj ve Keskinoğlu Tavukçuluk. (Özet).

Ekleyelim, geçen hafta İstanbul’daki Esenyurt ilçesinde binlerce dairenin satışını uyumlu olan Uluhan Grubu kurbanları arasına girdi. Firma için mahkeme iflas kararı aldı. Dokuz Sene Evvel kurulan projesini tamamlayamayan şirket için tasfiye işlemi başladı. Şirketin iflasının yaklaşık 2 bin daire ve dükkan inşa etmesi planlandı. (Ali Çiçek, Diken)

Diken’e göre, Meşhur iş adamı Murat Dursun’a, aynı zamanda concordat isteyen şirketler listesine de katıldı. Uzun yıllardır Mobil İletişim Araçları ve Bilişim Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı olan Dursun, Alonet Bilişim Teknolojileri ve Campaign Elektronik Cihazları Tic. GİBİ.

.

Concordat kampanyası, Elektronik Aş Türkiye Turkcell İletişim Merkezi'nin Memleket genelinde 15 mağazasının olduğunu iddia etti. Alonet Bilgi Aş, telekom, finans ve perakende gibi bir Sıra sektöre hizmet vermektedir.

Kanatlı hayvan sektöründeki concordato öfkesini başlatmaya karar veren Irak Türk yumurtası ambargo kararını uzatmak istemedim, Ten ayakkabıların perakende satışlarındaki daralma nedeniyle Güç günler geçiriyor.

İstanbul Yaklaşımı, concordat darboğazı için tek çözüm değil. Bu hastalık, ekonominin iç talebi yeniden kazanmasına ve enflasyonla mücadelede Mühim bir Ara alınmasına ve kredi Nema oranlarının düşmesine kadar iyileşmez. Ancak bir yerden başlamalıyız, bize göre, İstanbul'daki önceki hesapları sıfırlamak için ilk yaklaşım doğru çözümdür. Ancak, mümkün olan en kısa sürede hayata geçmezse, yukarıda belirtilen 400 milyar TL tutarındaki yüksek kredili kredi çığ alabiliyor.

ParaAnaliz tarafsız, güncel ve Ekonomi, işletme ve finans haberleri analizini açıklayarak bizi Facebook'tan takip etmeye anında erişmeyi açıkladı. Sayfamız Wiseeconomist

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 937 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*