ANALİZ:  Cari Çok iç talebin ölüm ilanı

Ekonomi, 2009’dan bu yana ilk kez, Mayıs’ta mütevazı bir cari Çok gösterdi. Berat Albayrak haklı, yaz aylarında her ay miktar olarak yükselen şu anki Çok istatistikten memnun kalacağız. Bu, Var sıcak para ve yabancı Kapital girişlerinin az olduğu ve S-400'ler gibi potansiyel siyasi şokların hala gündemde olduğu bir dönemde Mühim bir avantajdır.

Bunu biliyor musunuz? Bay Berat biliyor mu?

Cari hesap açığının doğrudan yabancı Kapital girişleri veya uzun vadeli tahvil ihracı sorunları ile finanse edilmesi durumunda, döviz kuru riski yaratmadığını söyleyeyim. Nitekim, ülkeye giren fonlar üretkenliği ve ihracatı artıran yatırımlara yönlendiriliyorsa, cari işlemler açığı büyümeye ve kalkınmaya katkıda bulunuyor.

Cari Çok, ihracattaki bir patlama veya ihracattaki katma Kıymet artışıyla sağlanıyorsa, Tekrar alkışlanır. Sağlıklı bir ekonomiyi belirtir. Sürdürülebilir. Oysa cari fazlalığımız, tamamen fren yapan ithalatlar için verilmektedir. Tüketici malları ithalatının sıfırlanması, ekonominin ayakta kalması için büyük bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak hammadde, Ara mal ve yatırım malları ithalatı daralıyorsa, ihracat devam edemez. Bu anlamda şu anki fazlalarımız iyi durumda değil. Geçicidir.

Şimdi ispatlayalım. Bunu yaparken İş Bankası Ekonomik Araştırma Birimi'nin analizini kullandım:

Mayıs ayında tüketim malları ithalatı% 33,6 oranında hızla geriledi. Yatırım harcamalarındaki düşüş neticesinde, Kapital malları ithalatı bu dönemde% 23,5 azalmıştır. Mayıs ayında Ara malları ithalatı% 16,7 azalmıştır.

Türkiye, doğrudan yabancı yatırım girişlerini de azalttı ve

net doğrudan yabancı yatırım girişindeki Kapital girişlerini 204 milyon USD ile sınırlı bir düzeyde gerçekleştirdi. Doğrudan yatırımların alt kalemi olan gayrimenkul yatırımları yıllık bazda% 33,5 arttı. Öte yandan, Ev sakinleri & # 39; yurtdışındaki doğrudan yatırımlar 632 milyon dolara ulaştı.

Nihayet cümleyi aklınızın bir tarafına yazın, sermayeyi ithal etmekten bağımsız olarak bırakın ve Türk işi şimdi dışarıda yatırım fırsatları arıyor.

Finansman da tutarsız ve kırılgan:

Mayıs ayında, bir Sene içinde en Çok 1,5 milyar USD tutarındaki Başka yatırımlara net Kapital girişi gerçekleşti. Bunun Esas nedeni, yerli muhabirlerdeki yerli bankaların efektif ve mevduat varlıklarının 4 milyar ABD doları azalmasıydı. Öte yandan, yabancı bankalar & # 39; Vatan içi mevduat ve mevduat 1,8 milyar ABD doları azalmıştır.

Böylece, yabancılar mevduat çektiğinde, bankalarımız yurtdışı varlıklarını düşürdü.

Vatan dışından gelen kredilerde, bankalar 616 milyon ABD doları ve Başka sektörlerin 524 milyon ABD doları tutarında net Art ödeme yaptılar. 12 aylık kümülatif verilere göre, kredi talebindeki yavaşlamaya paralel olarak bankacılık sektörünün uzun vadeli Art dönüş oranı Kasım 2009'dan bu yana en düşük seviyeye geriledi

.

Yokluğa girdik, zayıfladığımızı söyleyemeyiz. Hastalık Adale ve kemik emilimi ile çevrilidir.

Zenpara, bizi Facebook'tan anında takip edebilmek için Ekonomi, işletme ve finans haberleri analizini tarafsız ve güncel bir şekilde açıklıyor. Sayfamız Bilgeeconomist

İLGİLİ HABERLER   Cari Bakiye, Mayıs 19’da Artı Verdi İşlev (f, b, e, v, n, t, s)
{Eğer (f.fbq) dönüş; n = f.fbq = function () {n.callmethod?
n.callmethod.apply (n bağımsız değişkenleri): n.queue.push (bağımsız değişkenler)};
if (! f._fbq) f._fbq = n; n.push = n; n.loaded =! 0; n.versio = = & # 39; 2.0 & # 39 ;;
n.queu A = []; t = b.createelement (e); t.async =! 0;
t.src = v s = b.getelementsbytagn (e) [0];
s.parentnode.insertbefor A (t, s)} (pencere, Belge, & # 39; Script & # 39 ;,
& # 39; Https: //connect.facebook.net/en_us/fbevents.js&#39);
fbq (& # 39; init & # 39 ;, & # 39; 226201484792800 ');
fbq (& # 39; parça & # 39 ;, & # 39; PageView & # 39;);

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*