ANALİZ: Bütçe açığı rekora koşuyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Haziran ve yılın ilk altı ayında bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Buna göre, başlıklar aşağıdaki gibidir:

  • Haziran 2018’de 25,6 milyar TL açık veren bütçe Haziran 2019’da 12,1 milyar TL açık verdi.
  • Haziran 2018’de 23,2 milyar TL açık Buna Karşın, Haziran 2019'da 7.7 milyar
  • Haziran ayında bütçe gelirleri yüzde 7,6 artarak 55,5 milyar TL'ye, bütçe harcamaları yüzde 12,5 azalarak 67,5 milyar TL'ye geriledi.
  • Ocak-Haziran 2018'de 46,1 milyar TL tutarında bütçe açığı kaydedildi. Ocak-Haziran 2019'da 78.6 milyar TL açık verdi.
  • Ocak-Haziran 2018'de 12.3 milyar TL Nema dışı açık, Ocak-Haziran 2019'da 27.8 milyar TL Nema dışı açık verildi.

Bütçe, yılın ilk altı ayını, geçen yılın aynı dönemine kıyasla gerçekleştirdi. Bu yılın ilk altı ayını yansıttı. 2019 sonunda, Sene sonu itibariyle 78,6 milyar TL'ye ulaşmıştır. Nema dışı fazlasının 36,7 milyar TL Çok vermesi planlanırken, ilk altı ayda 27,8 milyar TL açık verilmişti.

Bu olağanüstü bozulmayı açıklamak için Anne maddelere bakmak yeterli.

5, gelir artışı ise yalnızca% 18,9 ile enflasyonun altında gerçekleşti. küçülen bir ekonomiyi canlandırmak için harcamaları artırmak. Bununla birlikte, personel giderlerinde% 31, harcama kalemlerinde sosyal güvenlik açığını kapatmak için transferlerde% 37'lik bir artış, ekonominin canlandırılmasından ziyade harcamaların yapıldığını göstermektedir. Bu, önümüzdeki aylarda bu parçaları frenlemenin Basit olmadığı anlamına geliyor. Bu eğilime Karşın, cari harcamalardaki artış% 29 ile dikkat çekmektedir. Kritik Mahalli seçimlerden Evvel, ekonomik faaliyeti iyi göstermek ya da canlandırmak için yapılan harcamalar hedefin oldukça üzerinde bir oranda gerçekleşti. En azından bu tarafta bir yavaşlama alanı var; ancak bir talep olup olmadığını bilmek mümkün değildir. Nema harcamaları kaçınılmaz olarak zaten% 51'in üzerindedir. Geçen Sene yaşanan döviz kuru krizinin etkileri kademeli olarak çekilirken, Nema oranlarındaki artış lira kontrolü için kaçınılmazdı. Elbette bu, doğrudan Hazine'nin borçlanma maliyetlerine de yansıyor.

Gelir tarafı daralan ekonominin baskısı altında. Vergi gelirlerindeki büyüme, enflasyonun yaklaşık üçte biri kadar, sadece% 6,4'tür. Vergi gelirleri Dış, transferler Hazine için günü kurtardı. Kısacası, Genel bütçe gelirlerindeki artış% 20'dir. Yurtiçi KDV ve tüketim vergisi ilk altı ayda negatif bir büyüme içindedir.

Haziran ayı itibariyle seçim sonrası dönemi söyleyebilirsek, harcama tarafında bir değişiklik olup olmadığını görmek gerekiyor.

Haziran ayında, toplam giderlerdeki artış, gelirlerdeki% 11'lik daralmaya Karşın, yavaşlamasına Karşın,% 12,8'e geriledi. Başka bir deyişle, merkez bankası kar transferleri gibi bir kerelik gelirlerin yokluğunda, hükümet harcamaları durdurmak zorunda kaldı. Bununla birlikte, bu frenleme bile gazı bütçedeki bozulma ateşine dökülen çalışmanın gelir performansına kıyasla Sade bir açıklamasıdır.

Yılın ikinci yarısına ne dersiniz? zaten. Ekonomik durgunluğun boyutu nedir, ne de geçmiş hükümetin enflasyona ilişkin Esas senaryosunun seyri boyunca bile.

Mali disiplin gibi ekonominin kontrolünü elinde tutmak için risk primi Türkiye için Çok önemlidir; Çünkü finansal piyasaların derinliği hala Çok sınırlıdır. Şimdi, merkez bankası başkanının beklenmedik değişikliği ve bu değişimin yolu; Bir Nema oranının beklenenden daha Çok kesilmesi ihtimalinin artması, büyümenin gevşek bir para politikasına geçilmesiyle öncelik kazanacağını öngörmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın büyümeye büyük önem verdiği ve AKP'nin büyük bir siyasi yenilginin ardından Oy tabanını hafifletmek isteyeceği bir Giz değil.

Maliye politikası Çok gevşek olduğunda finansal istikrar tehlikeye girer. Merkez bankasının rezervlerinin, kaynak bir sorun olduğu için Hazine kullanımına yönlendirilmesi şaşırtıcı değildir ve yeni banka başkanı bunu onaylar.

Ancak, bütçe açığı GSMH bu kursta% 4’e ulaşacak ve enflasyon% 15’e yaklaşacak. Siyasi risklerin, özellikle de S-400'ün yükselişe geçmesi, mali ve parasal politikaların Türk lirasını çevirme ve vurma riskini somutlaştırmaktadır. Cari işlemler açığının geçen yıldan bu yana yaşanan ekonomik daralma nedeniyle sıfıra düşmesi de, liradan korkulan sıçramanın kademeli olarak nüfuz edeceği anlamına geliyor. ] D.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 677 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*