Aman dikkat koronanın engelli bırakan etkisi ortaya çıktı

Bugünün Mühim haberleri konusunda Aman dikkat koronanın engelli bırakan etkisi ortaya çıktı başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

ABD’de yapılan yeni bir araştırmada, ölümcül beyin hastalıklarına yakalanan ve Nüzul geçiren Covid-19 hastalarının yarısından fazlasının yüksek tansiyon ve diyabetten muzdarip olduğu belirtildi. Araştırmacılar her iki hastalığın da korona virüsün ölümlerinin Esas nedeni olan sitokin fırtınasını riskini büyük oranda yükselttiğini belirtti.

Zenpara’nin haberine göre, ABD’de yer alan  Pennsylvania Üniversitesi’nden Bilim insanları, Ocak ve Nisan ayları arasında beyin ve sinir sistemi ile ilgili rahatsızlar bildiren 81 yeni tip korona virüs hastasını inceledi. Araştırmacılar, beyin kanaması veya Nüzul de Dahil olmak üzere, hayatı tehdit eden sorunları olan her 10 kişiden 7’sinde yüksek tansiyon, yarısında ise diyabet görüldüğünü açıkladı.

BEYNE GİDEN DAMARLARI TIKAYABİLİR

Araştırmacılar, çalışmada verileri incelenen vakalara, zihinsel durumları değiştiği, konuşma veya görme güçlüğü gibi nörolojik problemleri olduğu için MRI taraması yaptıklarını belirtti. Beyin taramasının ardından 18 hastanın durumunun kritik olduğunun ortaya çıktığı, daha sonra bu hastaların beyne giden kan damarlarının tıkalı olması nedeniyle bayin kanaması ya da Nüzul geçirdiği belirtildi. Ardından 3 kişinin beyin kanaması nedeniyle yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Bununla birlikte araştırmacılar, çalışmaya katılan Bütün hastaların yüzde 64,2’sinin yüksek tansiyon, yüzde 40’ının ise tip-2 diyabet hastası olduğunu açıkladı.

COVİD-19’A YAKALANAN HASTALAR TAKİP EDİLMELİ

Çalışmanın Baş yazarı Doktor Colbey Freeman konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Korona virüs önceleri bir solunum yolu hastalığı olarak tanımlanıyordu. Ancak, Covid-19’un etkileri göğsün Çok ötesine uzanıyor. Beyindeki komplikasyonlar Ender olmakla birlikte, Covid-19 enfeksiyonunun giderek daha Çok rapor edilen ve potansiyel olarak yıkıcı bir sonucudur. Covid-19 nörolojik belirtilerle ilişkilidir ve bu belirtileri geliştiren kişilerde hipertansiyon ve tip 2 diyabet yaygındır. Bu hastalıklara sahip olan kişiler, nörolojik komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altında olabilir ve yakından takip edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan araştırmacılar, en kötü beyin taraması sonuçlarına sahip olanların kanlarında daha yüksek iltihap seviyesinin görüldüğünü bildirdi. Ağır Covid-19 hastalarının çoğunda virüs damarlarını daraltarak kan akışının yavaşlamasına ve pıhtılaşmaya Neden oluyor.

Bilim insanları diyabetli kişilerde yüksek kan şekeri seviyeleri nedeniyle kan damarlarının Zarar görebildiğini, yüksek tansiyonun ise kan damarlarının daralmasına ve yırtılmasına yol açtığını ifade ederek Covid-19’un etkisini şiddetlendirdiğini söyledi. Bununla birlikte araştırmacılar, yüksek tansiyonun ayrıca beyne giden arterlerde kan pıhtılarının oluşmasına Neden olarak felce yol açabileceğini aktardı.

ÖLÜMCÜL SİTOKİN FIRTINASI OLASILIĞI YÜKSELİYOR

Bununla birlikte, çalışmanın yazarları hastaların ‘sitokin fırtınası’ denen aşırı bağışıklık tepkisinin bir sonucu olarak da yaşamı tehdit eden beyin problemleriyle sonuçlanabileceğini açıkladı.

Doktor Freeman, “Vücudunuz iltihaplandığında, bağışıklık sisteminin işlevini yerine getirmesine Muavin olmak için sitokin adı verilen moleküller üretir. Ne yazık ki, sitokinler Çok üretilirse, bağışıklık tepkisi aslında Zarar vermeye başlar. Sitokin fırtınası’ hasarlı, sızdıran kan damarlarına yol açarak kan basıncının düşmesine ve pıhtı oluşma olasılığının artmasına Neden olabilir. Özellikle diyabeti olan kişilerde daha aktif stokin tepkisinin olduğunu biliyoruz” dedi.

ssssssss1.jpg
ssssssss-001.jpg
Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1455 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*