Altın ve petrol fiyatları yükselecek mi? haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Altın ve petrol fiyatları yükselecek mi? haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Emtia piyasaları, pandemi nedeniyle geçen altı aydan sonra yılın ikinci yarısı boyunca da zorlayıcı şartlarla karşı karşıya kalacak. Petrol, bakır ve altının da aralarında bulunduğu Mühim emtialar için karışık görünüm seçici olmanın kilit önemde olacağını işaret ediyor.

Bütün dünyada korona virüs vakaları 10 milyona yaklaşırken, yatırımcılar ABD başta olmak üzere bazı ülkelerde Olay sayısının yeniden artışa geçme ihtimalini değerlendiriyor. Ayrıca yılın ikinci yarısına Donald Trump ile Joe Biden arasındaki Ak Saray yarışı ve merkez bankalarının adımları da damga vuracak. Çin ekonomisinin toparlanması kritik önemde; Uluslararası Para Fonu (IMF) yılın tamamı için yüzde 1 büyüme öngörüyor.

Ati hafta özellikle altın olmak üzere fiyatlarda dalgalanmaya Neden olabilecek gelişmelerin bazıları Fed ile ilgili. Fed Başkanı Jerome Powell Salı günü Temsilciler Meclisi’nde Finansal Hizmetler Komitesi’nden Evvel konuşacak. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanakları bir sonraki gün yayınlanacak. ABD piyasaları Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle Cuma günü kapalı olacak.

Petrol 2 ayda eksi 40 dolar ile artı 40 dolar arasında çalkalandı

Petrol fiyatları yılın ilk yarısında piyasanın tarihinde görülen en çalkantılı dönemini geçirdi. OPEC+’in Mart ayında patlak veren fiyat savaşı esnasında çakılırken, korona virüsün Bütün dünyayı sarmasının ardından çöküş daha da şiddetlendi. Sonrasında ise toparlanma yönüne gitti. ABD’li traderlar ellerindeki Olmamış petrolü başkasına vermek için üzerine para ödediler. Vadeliler Nisan’da eksi 40 dolara kadar geriledi. İki ay sonra ise piyasa artı 40 doları gördü.

Yılın ikinci yarısında gidişat, kapanma önlemleri sonrasında yakıt tüketimindeki canlanmanın sürüp sürmeyeceğine ya da enfeksiyonlardaki artıştan dolayı raydan çıkıp çıkmamasına bağlı olacak. Ayrıca arz da Mühim olacak. OPEC ve grup ile birlikte Devinim eden üreticilerin piyasadaki gerileme sürecinde biriken milyarlarca varillik stoku temizlemeleri için arzı sınırlı tutmaları gerekiyor. Buna Karşın ABD kaya petrolü bağlamında halihazırda faaliyetlerine devam eden rakiplerinin güçlükler karşısında bir kez daha duruşunu koruması durumunda OPEC’in çabaları boşa gidebilir.

Salgın sürecinde yükselen fiyatlarla hediyelik altınlar da değişti

İlk yarının açık arayla galibi altın

Altın yüzde 16 yükselip yedi yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine tırmanarak ilk yarının açık Ara kazananı oldu. Kıymetli metalin Sene sonuna kadar kazançlarını artıracağı beklentisi geniş çaplı kabul görüyor.

Küresel Sağlık krizi, Fed’in öncülük ettiği sınırsız parasal genişlemeye bağlı olarak güvenli varlıklara doğru kesintisiz bir kaçışı tetikledi. Altın destekli Borsa yatırım fonlarında (ETF) bulunan altın miktarı rekora tırmandı. Bu Sene kaydedilen 600 tondan Çok net giriş daha şimdiden geçen yılki artışı gölgede bırakmış durumda.

ABD’deki negatif reel faizlere bağlı olarak yatırım talebi Kuvvetli seyrederken, fiziksel tüketim azaldı ve toparlanmanın yavaş olması bekleniyor. Tekrar de ANZ Banking Group Ltd. fiyatların 12 ay içerisinde 1,900 doların üzerinde rekora tırmanabileceğini düşünüyor. Bununla birlikte temkinli yaklaşanlar da var. Capital Economics Ltd. güvenli varlık talebinin azalmasıyla birlikte fiyatlarda gevşeme bekliyor. UBS Group AG ise “şimdilik yeni rekora doğru sürdürülebilir bir tırmanış konusunda şüpheli” olduğunu belirtti.

Altın tarihi rekorunu kırabilir

Bakır 10 yılın en iyi çeyreğine hazırlanıyor

Londra’da işlem gören bakır Mart düşüğünden bu yana üçte bir oranında yükseldi ve 2010 yılından bu yana en iyi çeyreğini kaydetmeye hazırlanıyor. Virüs vakalarında yeniden görülen yükseliş sinyallerinin piyasaları çalkalamasına Karşın analistler, bakırda yükseliş için hala alan olduğunu belirtiyor. Jefferies LLC, büyük ekonomilerdeki karantina önlemlerine Karşın arzın zayıf olduğunu söyledi.

Birçok maden şirketi pandemi nedeniyle hala az sayıda personel ile Etkinlik gösteriyor. Stokları düşerken hurda bakır bulmakta zorlanıyorlar. Başka yandan arz sıkıntısına Bütün dünyada verilen teşvikler ve en büyük tüketici Çin’de iyileşen talep eşlik ediyor. Bu nedenle otomobillerden elektroniğe birçok alanda kullanılan Endüstri metaline yönelik ilgi, Goldman Sachs Group Inc., Bank of America Corp. ve Morgan Stanley de Dahil olmak üzere arttı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1425 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*