Altın fiyatları tarihinin en yüksek seviyesinde

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Altın fiyatları tarihinin en yüksek seviyesinde başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Dolar ve euro kuru üst üste rekorlar kırarken altın fiyatları da tarihinin en yüksek seviyelerine çıktı. Kapalıçarşı’da altının gram fiyatı 2020 yılı başından beri yüzde 83,9 artarken, vatandaşın yastık altında yaklaşık 5 bin ton altını tuttuğu belirtiliyor.

Sözcü gazetesinden Recep Genel’in haberine göre, yılbaşında 292.69 liradan işlem gören gram altın, yüzde 83.9 artışla dün 538.92 liraya kadar çıktı. Yani yılbaşında 100 bin lirası ile gram altın alan bir vatandaşın elindeki altının değeri söz konusu gün itibarıyla 183 bin lirayı aştı. Altın sadece Nihayet bir yılın en Kıymetli yatırım aracı değil, Bütün zamanların da en Mühim yatırım araçları arasında yer aldı. 2003’ün Ocak ayından bu yana gram altın, yaklaşık yüzde 2.832 Kıymet kazandı. O tarihte altının gramı 18.38 liradan işlem görüyordu. Döviz yatırımcılarının kazancı ise altının karşısında sönük kaldı. 2003’ün Ocak ayından bu yana dolar, TL karşısında yüzde 511, Euro karşısında ise yüzde 475.7 Kıymet kazanmış oldu.

5 BİN TON YASTIK ALTINDA

Merkez Bankası’nın verilerine göre 2019 sonu itibarıyla 13.5 milyar dolar değerinde olan bankalardaki altın mevduat hesapları ekim sonu itibarıyla 10 ayda 33.4 milyar dolara çıktı. 2018 bankalardaki altın mevduatının değeri sonunda 7.5 milyar dolardı. Yastık altındaki altını ekonomiye kazandırmak istediklerini belirten İstanbul Altın Rafinerisi CEO’su Ayşen Esen’in yaptığı hesaplamaya göre, vatandaşın yastık altında tuttuğu altın yaklaşık 5 bin tonu buluyor.

‘ALTINİZASYON’ YAŞIYORUZ

Küresel bağlamda altın talebinin en Mühim nedeninin artan riskler karşısında güvenli liman arayışı olduğunu dile getiren Yalova Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Baki Demirel, “Pandeminin ikinci dalgası merkez bankaları için daha genişlemeci bir para politikasına Neden olursa altın fiyatları artmaya devam edebilir” dedi. Demirel, “Para politikasında belirsizlik devam ettikçe altın talebi de artmaya devam edecektir. Bir Tür ‘dolarizasyon’ olduğunu yani ‘altınizasyon’ olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1455 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*