Aktif Dinleme Nedir?

aktif dinleme nedir ne anlama gelir faydaları
aktif dinleme nedir ne anlama gelir faydaları

Tanım: Aktif dinleme, bir kişiye konuşmaya özel önem vererek konuşmacıya daha etkili bir şekilde girmesini sağlayan bir beceridir. Kişinin, soruları yeterince gözlemleyerek ve sorarak açık bir şekilde açıklanmayan bilgileri çizmesine olanak tanır.

Aktif Dinleme Nedir?

Aktif dinleme aynı zamanda konuşmanın sadece bir konu hakkında bilgilendirilmek için kullanılmadığı, aynı zamanda tartışılan konunun açıklanmasının daha da artırılması için bir kaynak olarak kullanıldığı bir süreçtir. 

Belirli bir konuşma sırasında, aktif bir dinleyici sözlü olmayan iletişime ve söylenenlerin ardındaki temel fikir ve fikirlere özellikle dikkat edecektir. Dinleyici olarak, sözlü değiş tokuşa tamamen konsantre olduğunu bildirmek için sözel olmayan bazı işaretler de gösterecektir. 

Bu işaretlerden bazıları şunlardır: göz teması, gülümseyen, baş hareketi ile aynı fikirde olmak veya “benim tam dikkatimi çekiyor” duygusu yaratan eğimli bir duruş.

Aktif dinlemenin nihai amacı, konuşmacının niyetlerini, gereksinimlerini, duygularını ve fikirlerini en uygun cevabı hazırlamak için doğru bir şekilde anlamaktır. Ayrıca, aktif bir dinleyici çoğu zaman pasif veya dikkati dağılmış olandan daha fazla bilgi alır. Bu beceri çalışma ortamlarında son derece kullanışlıdır ve aktarılabilir veya “yumuşak bir beceri” olarak kabul edilir. Aktif dinleyiciler, kişilerarası becerilerde de iyi olma eğilimindedir.

Örnek

Zübeyir, Zenpara Dış Ticaret A.Ş. adlı bir şirketin Pazarlama Departmanı başkanıdır. Şirket, perakende satış için kahve kupaları tasarlar ve üretir, ayrıca kahve mağazaları için şık tasarımlar oluşturur. Halen, 20 kahve dükkânı için tüm kahve fincanlarını satın almak için şirketle büyük bir anlaşma imzalamaya yakın yeni bir müşteri var.

Müşteri çok talepkar olduğu için Zübeyir’in patronu onu müşteri ile şirketin tasarımcıları arasındaki bağlantı olarak atamaya karar verdi. Zübeyir, aktif bir dinleyici olma konusunda mükemmel bir üne sahiptir ve istediği her detayı yakalamak için müşterinin gereksinimlerine tam dikkat etmesi beklenir.

Zübeyir, müşterinin fikrini doğru bir şekilde aldığından emin olmak için açıklama ve sürekli geri bildirimi kullanacak ve müşterinin istediği şeyleri kaçırmamaya özen göstererek, bu fikri tasarımcılara iletecektir.

Zenpara hakkında 933 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*