Aksak Rekabet Piyasası Nedir?

Aksak Rekabet Piyasası Nedir Ne Anlama Gelir
Aksak Rekabet Piyasası Nedir Ne Anlama Gelir

Tam rekabet piyasa şartlarından biri olmadığı takdirde alsak rekabet piyasası oluşur.

Tam Rekabet Piyasası’nın 4 koşulu vardır. Bunlar;

  • Atomisite
  • Mobilite
  • Homojenlik
  • Açıklık

Tam rekabet piyasasını oluşturan bu koşullardan birkaçının ya da hepsinin gerçekleşmemesi üzerine oluşan piyasalara aksak rekabet piyasası denir.

Piyasalarda mevcut olan firmaların potansiyel yani piyasaya yeni girmek isteyen firmalara oranla avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar yeni firmalara piyasaya giriş konusunda engeller çıkarmaktadır.

Yani Tam Rekabet’in mobilite ve dolayısıyla atomisite koşulları gerçekleşememektedir.

Faaliyetteki yerleşik firmaların, piyasaya yeni girmek isteyen potansiyel firmalara karşı sahip olduğu üstünlüklerin bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

– Yerleşik firma, faaliyette olduğu üretim alanında teknolojik bilgiye sahiptir. Yeni firmaların bu bilgilere erişmesi maliyet doğurur.
– Yerleşik firmaların üretim faktörlerine sahip olma avantajları vardır. Mesela kalifiye işgücüne sahiptirler. Ayrıca üretim açısından gerekli olan belli hammadde kaynaklarının işletim hakkına sahip olabilirler, yeni kaynak bulunamadığı takdirde de potansiyel firma buna sahip olamayacaktır.
– Bazen yasal engeller, belli sektörlerde piyasaya girişi engelleyebilir.


Satıcılar Açısından Aksak Rekabet Piyasası;

Monopol Piyasa: İkamesi güç bir malın imalat yada satışının tek bir firma tarafından yapılmasıdır. Malın ikamesi yoktur ve o malı piyasaya sürecek başka firma da yoktur.

Oligopol Piyasa: Birbirine tesir edecek kadar hudutlu sayıda firmanın olduğu ve sınırsız sayıda alıcının olduğu piyasalardır. Bir firmanın aldığı karar olan diğerleri etkilenir.

Monopollü Rekabet: Çok sayıda firma, çok sayıda tüketici ve birbiri yerine geçen malların olduğu piyasadır. Piyasaya giriş çıkışta bir mani bulunmamaktadır.


Alıcılar Açısından Aksak Rekabet Piyasası:

Monopson Piyasa: Piyasaya giriş bazen alıcılar için kısıtlanabilir. Şayet tüm piyasaya tek bir alıcı hakimse başka bir deyişle tek alıcı varsa monopson piyasa oluşur.

Oligopson Piyasa: Piyasada birbirini etkileyecek kadar az sayıda alcının olmasıdır. Piyasa yalnızca iki alıcı firmaya sahipse düopsan, üç alıcı firma hakimse triopsondur.

Monopsoncu Rekabet: Çok alıcı ve n satıcıyı ifade eder. Bazen alıcılar kendilerini öteki firmalardan değişik göstererek belirli bir satıcı kitlesini kendilerine bağlarlar.
İki Yandaş Monopol: Piyasada tek alıcı ve tek satıcının olduğu vaziyettir. Biri satışta tekel diğer alışta.

Çift Monopol: Tek bir firmanın hem monopsan, hem monopol vaziyette olmasıdır. Hem alışta hem satışta tekeldir. Geniş bir üretici kitlesinden satın aldığı malı, geniş bir tüketici kitlesine satan tek firmanın tüm piyasaya hakim olduğu piyasadır. Tütün alıcısı olarak tekel sigara satışı olarak tekel.

Ayrıca Bakınız : 2019’da Emeklilere Yardım Parası Gündemde 344 TL


Ayrıca Bakınız : VakıfBank Borç Kapatma Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?


Ayrıca Bakınız : Hangi Para Birimi Daha Değerli


Ayrıca Bakınız : Yatırım Yapmadan İnternetten Para Kazanmanın 10 Yolu


Ayrıca Bakınız : Franchising Nedir? Ne Anlama Geliyor?


Ayrıca Bakınız : Google Reklamlarından Para Kazanmak Hayal mi?


Ayrıca Bakınız : Sanal Kredi Kartı Nedir, Nasıl Kullanılır?


Ayrıca Bakınız : Para Kazandıran Hobiler


Zenpara , sunmuş olduğu tüm emsalsiz yazı, yazı ve içerikler finans ve iktisat alanında bilgilendirme ve güvenilir kaynak oluşturma amacıyla kıymetli kullanıcılarına sunulmaktadır.

Sual, görüş, tavsiye ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir yada info@zenpara.com adresi üstünden iletişime geçebilirsiniz.

logo zenpara
Zenpara.com / Iktisat ve Finans

Zenpara hakkında 1673 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*