Akreditif (LOC) nedir?

Akreditif Nedir Akreditif Anlamı Tanımı
Akreditif Nedir Akreditif Anlamı Tanımı

Tanım:  Bir akreditif, bir ithalat / ihracat işlemi sonucunda üçüncü bir tarafa yapılması gereken bir ödemeyi garanti altına almak için bir banka adına müşterileri adına verilen bir taahhüttür  . Başka bir deyişle, veren banka ihracatçıya ödemeyi garanti edecektir.

Akreditif Nedir?

Akreditifin tanımı nedir?  Kredi mektupları, şirketler tarafından ithalat / ihracat işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılan finansal araçlardır. Bu mektuplar, ithalatçı bankanın (ihraç bankası) ithal ettiği malların ödemesini garanti altına almak için verilen belgelerdir. Mektup, önceden belirlenmiş şartlar yerine getirildiği sürece mallara ödeme yükümlülüğü oluşturmak üzere ihracatçının bankasına (kabul eden banka) gönderilir ve gönderilir. Bu koşullar genellikle diğerleri arasında ticari faturalar, vergi formları, menşe sertifikaları gibi sunulacak belgeler biçimindedir. Tüm bu koşullar yerine getirildiği takdirde, ödemeyi veren banka tarafından önceden kararlaştırılan tarihte tam olarak serbest bırakılmalıdır.

Bir örneğe bakalım.

Örnek

High-end Motorcycles LLC, ABD’de ithal edilmiş motosikletler satan bir şirkettir. Düzenli ticari faaliyetlerinin bir parçası olarak İtalya’daki bir şirketten Vecchia Motorcycles Co. adlı bir şirketten motorsiklet satın alıyorlar. High-end, Vecchia’dan 1.000 adet motosiklet almak için anlaşma yapmak istiyor . Her iki tarafın da anlaşmanın tarafını, bir tarafın mallarını ve diğer tarafın zamanında ödemesini almasını nasıl sağlayabilirler?

Daha önce yazdığımız gibi, bir akreditif, ihracatçıya, malın alıcıya gönderilmesi için zamanında ödemenin yapılacağının garantisidir. Bu durumda, bir kredi mektubu her iki tarafın da işlemin uygun bir şekilde yapılmasını ve sonuçlandırılmasını sağlayacak ve müzakere öncesi koşullar yerine getirildikten sonra ödeme kesin olarak serbest bırakılacaktır.

Özet Tanım

Akreditif Mektuplarını Tanımla:  Akreditif, işlem yapılırsa ödemenin yapılmasını sağlamak için bir bankanın yatırdığı adına diğerine gönderdiği finansal bir belge anlamına gelir.

Zenpara hakkında 1664 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*