Akıncı ve Bayraktar TB3’e yerli motor PD170 Güç verecek! – Haber Servisi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Akıncı ve Bayraktar TB3’e yerli motor PD170 Güç verecek! – Haber Servisi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Baykar Savunma Teknik Müdür Selçuk Bayraktar, Akıncı ve Bayraktar TB3’e TUSAŞ Motor Sanayii Aş (TEI) tarafından üretilen Ulusal ve yerli Tayyare motorunun Güç vereceğini açıkladı.

Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, TEI’nin yerli ve Ulusal imkanlarla seri üretime aldığı Tayyare motorunun (PD170) dünyadaki muadillerine göre açık Ara en iyi performans değerleri sunduğunu kaydetti.

Bayraktar, TEI’nin üretmiş olduğu motoru 1 ay Evvel testlerinin gerçekleştirdiğini belirterek, Akıncı ve Bayraktar TB3’e Güç vereceğini söyledi.

Selçuk Bayraktar’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

TEI’nin geliştirdiği Ulusal tasarım, yerli üretim Tayyare motoru. Dünyada bu sınıfta açık Ara en yüksek performans değerlerine sahip Tayyare motoru. Nasıl derseniz; Test ettik, kıyasladık… AKINCI ve Bayraktar TB3’e Güç verecek! Atı alan…

 Türkiye’nin ilk millî havacılık motoru PD170 nasıl başladı ?

Türkiye’nin ilk yerli ve Ulusal havacılık motorunu geliştirmek üzere TEI, Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) desteklemiş olduğu PD170 Operatif İHA Motor Geliştirme Projesi’ne 2013 yılında başladı. Projenin çıktısı olan PD170 isimli 170 At pistonlu turbodizel havacılık motorunun, başta ANKA platformu olmak üzere MALE (Medium Altitude Long Endurance) sınıfı insansız hava araçlarının Güç ihtiyacını karşılaması hedeflendi.

Yoğun tasarım, imalat ve montaj faaliyetleri neticesinde, 30 Ocak 2017 tarihinde TEI-PD170 turbodizel havacılık motoru ilk kez çalıştırılıp, 27 Aralık 2018 tarihinde ise ANKA platformu ile ilk uçuşunu başarı ile gerçekleştirildi. Güç ve yakıt tüketimi hedefleri de kısa sürede yakalanarak motorda 6 bin saati aşan kalibrasyon ve olgunlaştırma testleri tamamlandı ve resmi kalifikasyon testleri kapsamında EASA CS-E testlerini başarıyla bitirildi.

Sözleşme kapsamında seri imalatı yapılan motorlardan ilki ön çalışmalar için, 27 Aralık 2019 tarihinde TUSAŞ’a sevk edildi. Tekrar sözleşme kapsamında, TUSAŞ’ın ihtiyaç duyabileceği motor destek ekipmanları (askı, takoz vb.) ve yer destek ekipmanları için “Motor Destek Kiti” ve “Yer Destek Kitlerinin” TEI tarafından tedariği de yer almakta.

2012 yılında imzası atılan TEI-PD170 Operatif İHA Motor Geliştirmesi Projesi (SSB-TEI) kapsamında yapılan ve Türkiye’nin ilk yerli ve Ulusal motoru olma özelliği taşıyan TEI-PD170’nin seri üretim ilk partisi (13 Adet) 2020 yılının Ocak ayında düzenlenen tören ile teslim edilmişti.

 TEI-PD170 Teknik Özellikleri

Motor Konfigürasyonu Sıralı 4 Silindir
Silindir Hacmi2,1 Litre
Hava Beslemeİki Kademe Seri Turboşarj
Yakıt BeslemeOrtak Yakıt Hattı (Common Rail)
Kalkış Gücü 172 HP (±2)
Devamlı Güç172 HP (±2)
İrtifa Gücü (@20.000 ft.) 170 HP
İrtifa Gücü (@30.000 ft.)130 HP
BSFC (@ MSL)207 g/kWh (±3)
YakıtJP-8 veya Jet-A1
Kuru Ağırlık162 kg
Motor KontrolüYedekli Motor Denetim Sistemi (MKS)
Tayyare Konfigürasyonuİtici ve Çekici
Pervane KontrolüMKS Kontrollü Hidromekanik Govarnör
Elektriksel Güç Üretimi 2 x 4,5 kW
MKS Yazılımı ve Alternatör KontrolüDO-178C DAL-C sertifiye edilebilir

(Haber Servisi)

 

 

 

 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2384 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*