Akbank 3. Çeyrek Finansal Sonuçları

Akbank'ın 3Ç2020 dönemi net karı bir önceki çeyreğe göre% 4,0 azalarak 1.523 milyon TL'ye gerilemiş olsa da, 1.248 milyon TL ile 1.275 milyon TL olan piyasa beklentimizin üzerinde gerçekleşti.

Üçüncü çeyrek kâr rakamı ile Akbank'ın Ocak – Eylül 2020 dönemi net karı geçen yılın aynı dönemine göre% 8,1 artarak 4.419 milyon TL'ye ulaştı.

19659002] Üçüncü çeyrekte daralan kredi – mevduat spreadleri nedeniyle Banka'nın net faiz geliri% 2,3 azalarak 4,6 milyar TL'ye geriledi. Net ücret ve komisyon gelirleri ise normalleşme sonrasında% 23,5 artarak 1 milyar TL'ye ulaşarak kârı destekledi. Swap maliyetlerindeki yatay görünüme Karşın, swap kullanım miktarındaki artış nedeniyle swap giderlerinde üç ayda bir yaklaşık 386mn TL artış olurken, alım satım gelirleri ve döviz provizyonlarının korunması ve Döviz kurlarındaki yüksek artış nedeniyle LYY (1.013mn TL LYY koruma geliri). Gelir yaratmanın da etkisiyle ticari kârda bir önceki çeyreğe göre 720 milyon TL artış oldu. Karşılık giderleri ise, döviz kaynaklı LY karşılık giderlerindeki artışın (1.057 milyon TL LY kaynaklı karşılık gideri) Mühim etkisiyle yaklaşık 820 milyon TL artmış ve toplam karşılık giderleri bu çeyrekte 3,38 milyar TL olmuştur. . Ayrıca Akbank, bu çeyrekte 250 milyon TL serbest rezerv sağladı. Böylece Banka'nın toplam serbest karşılıkları 1.150 milyon TL'ye yükseldi.

Akbank'ın net Faiz Marjı (swap Dış) üçüncü çeyrekte 44 baz düşerek% 4,62'ye geriledi. Kredi faizlerindeki düşüş 34 baz puan olurken, tahvillerin 22 baz puan negatif etkisi oldu. Öte yandan, Banka'nın özkaynak ve aktif kârlılığı sırasıyla% 10,5 ve% 1,4 ile bir önceki çeyreğin altında gerçekleşti.

Raporun tamamına buradan erişebilirsiniz

Mesuliyet REDDİ

Burada yer alan yatırım bilgileri, yorumları ve önerileri yatırım kapsamında değildir danışmanlık. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile Alıcı arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve öneriler, yorum ve tavsiyelerde bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar vermeyebilir.

Tarım Yatırımı

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
udemy paid course free download