Ahmet Hamdi Tanpınar kimdir? Ahmet Hamdi Tanpınar eserleri

Bugünün Mühim haberleri konusunda Ahmet Hamdi Tanpınar kimdir? Ahmet Hamdi Tanpınar eserleri başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Türk edebiyatının Mühim yazar ve şairlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar, ‘Huzur’, ‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’ ve ‘Beş Kent’ gibi eserleriyle unutulmaz edebiyatçılar arasında yer alıyor. Kaliteli yapıtlarıyla okuyucuların kalbinde yer edinen Ahmet Hamdi Tanpınar kimdir?

AHMET HAMDİ TANPINAR KİMDİR?
23 Haziran 1901’de İstanbul’da doğdu. Kadı Hüseyin Fikri Efendi’nin oğlu. Baytar Mektebi’ni bırakarak girdiği Darülfünun-ı Osmani’nin (Bugünkü İstanbul Üniversitesi) Yazın Fakültesi’nden 1923’te mezun oldu. Erzurum, Konya ve Ankara’daki liselerde öğretmenlik yaptı. Gazi Terbiye Enstitüsü’nde (Gazi Eğitim Enstitüsü) Yazın dersleri verdi. 1933’ten sonra İstanbul’da Kadıköy Lisesi’nde Yazın öğretmenliği yaptı. Güzel Sanatlar Akademisi’nde sanat tarihi ve estetik dersleri verdi. 1939’da İstanbul Üniversitesi Yazın Fakültesi’nde yeni kurulan Türk Edebiyatı Kürsüsü profesörlüğüne getirildi. 1942 Ara seçimlerinde CHP’den Maraş Mebus olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi, üniversitedeki görevinden ayrıldı. 1946 seçimlerinde Tekrar aday gösterilmeyince bir süre Ulusal Eğitim Müfettişliği yaptı. Güzel Sanatlar Akademisinde Tekrar derse girmeye başladı. 1949’da da İstanbul Üniversitesi Yazın Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne döndü. Bu görevdeyken 24 Ocak 1962’de İstanbul’da yaşamını yitirdi.

EDEBİ KİŞİLİĞİ

Adını ilk kez “Altın Kitap” dergisinde yayınlanan “Musul Akşamları” şiiriyle duyurdu. Dergah, Ulusal Dergi, Ömür, Görüş, İdeal, Varlık, Oluş, Kültür Haftası ve Aile dergilerinde şiirleri yayınlandı. Hece vezniyle yazdığı bu ilk şiirler, imge zenginliklikleri ve müzikal nitelikleriyle dikkat çeker.
Şiir zevkinin oluşumunda özellikle Yahya Kemal ve Ahmet Haşim’in etkisinden özellikle söz etmektedir. Şiir dışında roman, Hikaye, Deney, makale, Yazın tarihi gibi türlerde de Eser vermiştir. Şairliğinin yanı sıra Ehil bir romancı, Yazın araştırmalarında referans kabul edilen bir araştırmacıdır. Yahya Kemal’i taklit endişesiyle şiire karşı hep mesafeli bir duruş sergilemiştir. Fransız sembolizmini derinlemesine incelemiştir. Düş, Vakit ve bilinçaltı onun şiirlerindeki Anne izleklerdir. İlk şiirlerinde hece ölçüsü daha sonra ise serbest ölçüye yönelmiştir.
Yazın Fakültesi’nde öğrencisi olduğu Yahya Kemal Beyatlı’dan Çok etkilendi. Ama ilk eserlerinde Yahya Kemal’den Çok Ahmet Haşim izleri görülür. Haşim gibi o da küçük yaşta kaybettiği annesinin yokluğundan duyduğu acıyı ve kendisini avutacak bir sevginin özlemini dile getirir. İçe dönük bir bakışla Doğa ile iletişim kurmaya çalışır.
Şiirinin bir başka yönü Bergson felsefesinden kaynanlanan Vakit kavramıdır. Onun eserlerinde Vakit, Sade bir süreklilik değil, Çok katlı ve karmaşık bir akıştır. “Ne İçindeyim Zamanın”, “Bursa’da Vakit” şiirleri bu olgunun örnekleridir.
İlk romanı “Mahur Beste” 1944’te İdeal Dergisi’nde yayınlandı. Osmanlı Devleti’nin Nihayet döneminde seçkin bir çevrenin yaşayışını sergileyen bu romanın ardandan, kendi yaşamından da izler taşıyan “Huzur” 1949’da basıldı. Huzur, hem bir aşk hem de Tanpınar’ın İstanbul’a olan derin sevgisinin romanıdır. Estetik anlayışının, kültür birikiminin ve geçmiş kültürlere yaslanan Ömür felsefesini yansıttığı bu kitabı Tanpınar’ın en yetkin romanı sayılır.

Romanda, Mümtaz ile Nuran’ın aşkı çerçevesinde Doğu ile Batı, eski ile yeni, geçmişin değerleriyle var olan değerler, aşk ile toplumsal Mesuliyet arasındaki çatışmayı ve bu çatışmanın doğurduğu bireysel bunalımları irdeler.
AHMET HAMDİ TANPINAR ESERLERİ
ŞİİR:

Bütün Şiirleri (1976-1981)

Roman:

Mahur Beste (tefrika 1944 – basım 1975)

Huzur (1949-1983)

Sahnenin Dışındakiler (tefrika 1950- basım 1973)

Saatleri Ayarlama Enstitüsü (1961-1977)

Ay’daki Kadın (ölümünden sonra 1987)

Hikaye:

Abdullah Efendi’nin Rüyaları (1943-1983)

Yaz Yağmuru (1955-1983)

Hikayeler (Kitaplaşmayan iki hikayesiyle birlikte Bütün öyküleri, 1983)

Deney:

Beş Kent (1946-2001)

Yaşadığım Gibi (1970-1977)

Araştırma-İnceleme:

Tevfik Fikret (1937-1944)

Namık Kemal (1942)

Yazın Üzerine Makaleler (1969-1977)

Yahya Kemal (1940-1982)

19. Asır Türk Edebiyatı Tarihi (Ancak birinci cildini tamamlayabildi,1942-1985)

Hakkında Yayımlanmış Eserler

Tanpınar’ın Şiir Dünyası, Mehmet Kaplan (İÜ Yazın Fak. Yay.,1964; ikinci basım, Dergâh Yay.,1983)

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Mektupları, Zeynep Kerman (1974; genişletilmiş ikinci basım, 1992)

Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Seçmeler, Enis Batur (YKY, 1992)

Boşluğa Açılan Kapı, Haluk Sunat (Bağlam, 2004)

“Bir Gül Bu Karanlıklarda” Tanpınar Üzerine Yazılar. Hazırlayanlar: Abdullah Uçman, Handan İnci. Kitabevi, 2002.

Günlüklerin Işığında Tanpınar’la Başbaşa Hazırlayanlar: Zeynep Kerman, İnci Enginün. Dergâh Yay., 2007.

Ahmet Hamdi Tanpınar Hazırlayan: Umut Meriç. Ufuk Kitapları, 2002.

Bir Hülya Adamının Romanı – Ahmet Hamdi Tanpınar Hazırlayan: Orhan Okay. Dergâh Yay., 2010.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1656 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*