Açlık ve yoksulluk sınırı ne kadar oldu? Asgari ücret Besin harcamalarına yetiyor mu?

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Açlık ve yoksulluk sınırı ne kadar oldu? Asgari ücret Besin harcamalarına yetiyor mu? başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye Halk-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, bu yılın ekim ayına ait Asgari Geçim Endeksi sonuçlarını açıkladı.

Türkiye Halk-Sen, geçen ay çalışan tek kişinin yoksulluk sınırını 3 bin 743 lira, 4 kişilik ailenin asgari geçim haddini ise 7 bin 625 lira olarak hesapladı.

Türkiye Halk-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, bu yılın ekim ayına ait Asgari Geçim Endeksi sonuçlarını açıkladı.

Araştırmaya göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3 bin 743 lira 67 kuruş, dört kişilik ailenin asgari geçim haddi 7 bin 625 lira 85 kuruş olarak belirlendi.

Sonuçlar, 4 kişilik ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 58 lirayla yüzde 0,78 oranında arttığını gösterdi.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre yüzde 0,93 oranında yükselerek 2 bin 892 lira 24 kuruş olarak hesaplandı.

Türkiye’de 4 kişilik ailenin ortalama Besin ve barınma harcamaları toplamı geçen ay 2 bin 849 lira 69 kuruş oldu.

TÜİK verilerinde 1103 lira olarak belirlenen kira gideri ekimde ortalama maaşının yüzde 24,64’üne denk geldi. Buna göre bir memur, ortalama maaşının yüzde 63,63’ünü yalnızca Besin ve barınma harcamalarına ayırmak durumunda kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, Sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi Başka Mecburi ihtiyaçlarını karşılaması için geçen ay maaşından geriye 1628 lira kaldı.

‘EK ZAMMIN VERİLMESİ ARTIK KAÇINILMAZ’

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Türkiye Halk-Sen Genel Başkanı Lider Kahveci, piyasalarda yaşanan hareketlenmenin zorda olan memuru daha da zora soktuğunu ifade etti.  

Memur ve memur emeklilerine toplu sözleşmede düşük maaş artış oranı uygulandığını belirten Kahveci, şunları kaydetti:

“2020 yılı için yüzde 4+4 zam reva görülen Halk çalışanları yaklaşan kış aylarının nasıl geçeceğini düşünürken bir de üzerine Nihayet dönemde piyasalarda yaşanan dalgalanmanın etkisini derinden hissetmektedir. 2021 yılı için ise Halk çalışanlarının alacağı zam oranı yüzde 3+3’tür. Resmi verilere göre Besin enflasyonu yıllık yüzde 16,51 olmuştur. Cebimize yansıyan gerçek enflasyon ise bunun Çok daha ötesidir. Türkiye Halk-Sen olarak uzun zamandır talep ettiğimiz ek zammın verilmesi artık kaçınılmazdır. Yeni göreve başlayan Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan’dan beklentimiz ekonomik gerçekler ışığında toplumun Bütün kesimleri ile birlikte memurlarımızın da bu darboğazdan çıkarılması yönündedir.”

 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2384 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*