ABD, Türk yetkililere Suriye saldırılarına karşı yaptırım uyguladı

Donald Trump, Pazartesi günü, Türkiye’yi Suriye’ye askeri ilerlemesi için cezalandırmak için harekete geçti, birkaç Türk bakanı ve bakanlığına yaptırım uyguladı ve ülkenin çelik ihracatıyla ilgili gümrük vergilerini yüzde 50’ye iki katına çıkaracağını söyledi.

ABD Başkanı Cumhuriyetçiler, Demokratlar ve ABD müttefiklerinin sert eleştirileri, bu ay ABD dış politikasında ani bir değişiklik yaptıktan sonra, kuzeydoğu Suriye’de, Cihadi grubu İsis’i yenmek için aracı olan ABD’nin desteklediği Kürt milislere karşı askeri bir Hücum yapılmasını kabul ederek bu ay ABD dış politikasında ani bir değişiklik yaptı.

ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, Trump'ın Hemen yürürlüğe girerek, Türkiye'nin savunma, enerji ve içişleri bakanlarının yanı sıra Türk hükümetinin savunma ve enerji departmanlarına yaptırımları uyguladığı için Hemen yürürlüğe giren bir yürütme emri imzaladığını söyledi.

Ak Saray'ın dışında konuşan Mnuchin, “ikincil yaptırımların” yaptırılan şahıslar ve departmanlar için işlem yapan finansal kuruluşlara uygulanacağını söyledi.

Tedbirler, Türk varlıklarındaki korkulan yatırımcılardan Çok daha az sertti. YTL, Salı günü Mahalli saat 9.00’da dolar karşısında yüzde 1’den Çok yükseldi.

Rabobank’ta yükselen bir piyasa para birimi stratejisti olan Piotr Matys, ABD’nin “göreceli olarak tercih ettiği” piyasalarda “rahatlama” olduğunu söyledi Hafif yaptırımlar ”.

Mnuchin, Ak Saray dışına ABD Reis yardımcısı Mike Pence, yaptırımların bölgede ateşkes getirmesi gerektiğini ve kendisinin ve ulusal güvenlik danışmanı Robert O'Brien'ın hükümet yetkilileriyle görüşmeye başlamak için yakında Türkiye’ye yönelecekti. ”

“ Cumhurbaşkanının buradaki hedefi Çok açık: söz konusu gün açıklanan yaptırımlar, Türkiye’nin Hemen ateşkes yapmaması, şiddeti durdurması ve kabul etmemesi Türkiye ve Suriye arasındaki sınırların uzun vadeli bir çözümünü müzakere etmek için, ”dedi Pence.

Reis yardımcısı, Trump’ın doğrudan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la konuştuğunu söyledi. ABD’ye, 2015’te İsis cihadi’nin saldırısına uğrayan totemik Kürt çoğunluğu olan Kobani’ye saldırmama konusunda “garanti bir taahhütte bulunduğunu” söyledi.

 Türkiye’ye ve bölgelere göre Kürt egemenliğiyle Suriye Demokratik Güçleri Birliği tarafından Denetim altına alındı ​​

Bay Trump, pazartesi öğleden sonra Twitter’dan Türkiye’ye ABD’den ithal edilen çelik fiyatlarının 50’ye çıkarılacağını belirten bir açıklama yaparak yaptırım uygulama niyetine işaret etti. yüzde iki ve iki Memleket arasındaki “100 milyar dolarlık bir ticaret anlaşması” ndaki müzakereleri durdurdu. Trump, ABD’nin Türkiye’deki çelik fiyatlarını mayıs ayında yüzde 25’e düşürdüğünü belirtti.

“ABD, Suriye’de bu Garip eylemleri mümkün kılan, kolaylaştıran ve finanse edenleri hedef almak için ekonomik yaptırımları agresif bir şekilde kullanacak” dedi. “Türk liderleri bu tehlikeli ve yıkıcı yolu aşmaya devam ederse, Türkiye ekonomisini hızlı bir şekilde yok etmeye tamamen hazırım.”

Yaptırımları ilan ederken, Mnuchin, lisansların BM ve Başka sivil Cemiyet kuruluşlarına izin vermek için yerinde kalacağını söyledi. ABD hükümeti gibi, Türkiye'de de Etkinlik göstermeye devam etmek için

Ülkenin, yaptırım rejimi kapsamında yakıt almaya devam edebileceğini söyledi ve “Türkiye halkı için enerjiyi kapatmak istemiyoruz” dedi. . ”

Senato’daki demokratik liderler Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Trump’ın yaptığı açıklamayı reddetti:“ İyi ve haklı olsa da Kuvvetli yaptırımlar yeterli olmayacak ”dedi. Her iki tarafın da cumhurbaşkanının kararının Art alınmasını talep ediyor ”dedi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi,“ Reis Trump, kaos ve güvensizliğin artmasına Neden oldu Suriye'de. Türkiye'ye yönelik bir yaptırım paketinin duyurulması, insani felaketin tersine çevrilmesinin Çok gerisinde kalıyor. ”

Cumhuriyetçi’nin askeri Hücum için Türkiye’yi cezalandırmaya çağırdığı Senatör Lindsey Graham’ı tatmin etmek için önlemler alındı. Tedbirleri “şiddetle” desteklediğini söyledi. “Ateşkes ve kan dökülmesinin sona ermesine kadar, yaptırımlar Vakit içinde devam etmeli ve artmalı” dedi.

Duyurudan Evvel, Sayın Erdoğan, yaptırımların Suriye'deki değişikliğini değiştirmeyeceğini söyledi: “Bunlar Türkiye’nin bu tehditlerle Art dönüş yapabileceklerini düşünenlerin haksız yere yanıltıcı olduklarını söylediler. ”

Bay Trump Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD kuvvetlerinin“ küçük bir ayak izi ”nin Cenup Suriye’deki bir askeri üs olan Tanf’ta“ devam etmeye devam edeceğini ”söyledi. İsis kalıntılarını bozdu ”.

Cumhurbaşkanı, tarihsel olarak cumhurbaşkanı olan Cumhuriyetçi Senato çoğunluğunun lideri olan Mitch McConnell, Pazartesi günü yaptığı açıklamada,” Suriye'deki Nihayet olaylarla ve ülkemizin şimdiye kadar görünen tepkisiyle Ağırbaşlı bir Kaygı duyduğunu “söyledi. [19659022] Buraya FT’nin dışişleri konusundaki köşe yazarı Gideon Rachman’ın yeni podcast’ine kaydolun ve dünyanın dört bir yanından dünyanın dört bir yanından gelen karar vericiler ve düşünürlerle yaptığı görüşmeleri dinleyin