ABD Dışişleri: NATO müttefikine yaptırım uygulamak Ağırbaşlı bir adım haberi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Ortagus, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasının ardından uygulanması düşünülen ABD Yaptırımlarıyla ilgili, “Türkiye bugüne kadar Suriye’de IŞİD’le mücadelede Çok çaba sarfetti. NATO müttefikine yaptırım uygulamak Ağırbaşlı bir adım. Bakan ve Reis bu konuda bir karara vardığında açıklarız” ifadelerini kullandı.

T24’te yer alan habere göre Ortagus, CAATSA’da (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele) belirli bir takvim olmadığını söylerken, “Türklerle bu konuyu görüşmeye ve endişemizi dile getirmeye devam ediyoruz. söz konusu gün yaptırım konusunda açıklayacağımız yeni bir şey yok” derken, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Reis’ın yaptırımlar konusunda belirli bir zamanda karar alması gerekmiyor. Şimdiye kadar attığımız adımlar önemi adımlar. Türkiye NATO müttefiki. Biz dışişleri bakanlığı olarak diplomasiyi ve ilişkileri korumaya çalışıyoruz.”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye’nin Suriye’de IŞİD’le mücadelede ‘Çok çaba sarfettiğini’ söylerken “NATO müttefikine yaptırım uygulamak Ağırbaşlı bir adım. Bakan ve Reis bu konuda bir karara vardığında açıklarız” dedi.

Bu konunun ‘Basit bir konu olmadığını’ söyleyen Ortagus, “James Jeffrey’nin dosyasındaki en zorlu konulardan bir tanesi Türkiye’ye yaptırım. Türkiye’nin meşru kaygılarını giderip, Mahalli ortaklarımızı da koruyacak şekilde çözüm bulmak istiyoruz. Görüşmeler devam edecek. Çok Duygulu bir konu. Bölgede ABD askerleri var. Türkiye ile bu konuda çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

CAATSA yaptırımları

Kongre muhabirlerinin uzun süredir aktardığı üzere ABD’de birçok farklı görüşten siyasetçi Türkiye’ye S-400 alımı sebebiyle CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele) yaptırımları uygulanmasını istiyor. İddiaya göre Ak Saray’daki toplantıda CAATSA yaptırımları da masaya yatırılabilir. 

Amerika’nın Sesi’nden Begüm Dönmez Ersöz’ün aktardığına göre ABD Başkanı Trump Kanun gereği 70 sayfalık CAATSA metninde listelenen 12 yaptırım kaleminden en az beşini seçmek zorunda. Bu kalemler şöyle sıralanıyor:

– Yaptırım kapsamına alınan Kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi,
– Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi,
– ABD mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi,
– Uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi,
– Mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi,
– Yaptırım kapsamına alınan Kişi ya da kurumlarla ihale ya da sözleşme yapılmaması,
– Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması,
– Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanması,
– Yaptırım kapsamına alınan Kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması,
– ABD Kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan Kişi ya da kurumlardan Kapital ya da borç alışverişinin yasaklanması,
– Yaptırım kapsamına alınan kişilere ABD’ye giriş yasağı,
– Yaptırım kapsamına alınan Kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması.

ABD Başkanı Kanun gereği en Çok 180 gün (6 ay) boyunca yaptırımlardan muafiyet tanıyabiliyor. Muafiyet, süresinin sona ermesinden en geç 15 gün öncesinde Tekrar 180 günlüğüne yenilenebiliyor.

CAATSA Reis’ın yaptırımlardan muafiyet tanıma kararı vermesi halinde bunu Kongre’nin değerlendirmesine sunmasını Koşul koşuyor.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1676 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*