50 milyon kişinin canını almıştı

Bugünün Mühim haberleri konusunda 50 milyon kişinin canını almıştı başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

50 milyon insanın hayatını kaybetmesine Neden olan tarihin en ölümcül salgını bubonik veda Çin’de yeniden hortladı.

Tarihin en ölümcül salgınlarından biri olan Kara Ölüm’e Neden olan bubonik vebanın Çin’de yeniden ortaya çıkması Kaygı yaratıyor.

Çin’in Dahil Moğolistan Özerk Bölgesi’nde Bayan Nur şehrinde hıyarcıklı (bubonik) veba nedeniyle bir Kişi daha hayatını kaybetti. Bölgede hafta içi hıyarcıklı veba nedeniyle bir Kişi ölmüştü.

Kentte 3 numaralı alarm durumuna geçildiği ve bunun Sene sonuna kadar süreceği belirtildi.

Dahil Moğolistan Özerk Bölgesi’nde geçen kasım ayından bu yana ikisi daha ölümcül olan pnömonik veba olmak üzere toplam dört veba vakasının tespit edilmesinin ardından yapıldı.

Geçen ay da Moğolistan’da 15 yaşında bir çocuğun hayvanlardan insana geçen bubonik veba hastalığından dolayı hayatını kaybetmişti.

BUBONİK VEBA NEDİR, BELİRTİLERİ NELER?

Veba, dağ sıçanı gibi memelilerde bulunan ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen Yersinia pestis bakterisinin Neden olduğu bir hastalık.

Hıyarcıklı veba ise hastalığın en yaygın şekli ve enfekte bir pirenin ısırmasından kaynaklanıyor.

Kara vebaya Neden olan üç formdan biri olan bubonik veba, vücuda girdikten sonra 2-8 günlük kuluçka süresini takiben lenf bezlerinin şişmesi, ağrıması, yüksek ateş, titreme ve öksürükle kendini gösteriyor.

Kara veba veya Kara ölüm olarak da bilinen bubonik veba, ilk belirtiler ortaya çıktığında Hemen antibiyotik ile tedavi edilmezse yüzde 90 oranında ölümle sonuçlanıyor.

“Kara Ölüm” olarak da bilinen hıyarcıklı vebanın, Orta Çağ’da Avrupa’da 50 milyon insanın yaşamını yitirmesine Neden olduğu biliniyor.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 888 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*