3D Baskı İş Fikri | Zenpara / İş Fikirleri

3D Baskı İş Fikri

3D Baskı Nedir?

3D baskı, bir görüntüyü 3 boyutlu olarak basım yapabilen yeni bir yazdırma mekanizmasıdır ve 2D görüntü ile karşılaştırıldığında oldukça gerçekçi ve bir o kadar çekicidir. 3D işlemi, birbiri üzerine aynı anda yerleştirilmiş bir Sıra katmanla, her katmanın diğerinden biraz daha yüksekte görünmesi sağlanır ve bu da yapılan tasarımların çekiciliğini artırır. Özellikle Nihayet yıllarda 3D baskıya olan talebin hızla artmasıyla birlikte, 3D baskı işi yatırımcılar içinde bir hedef yatırım haline gelmiştir. Oldukça teknolojik olan bu iş alanına yatırım yapacak kişilerin, başarılı olma ve bu işten karlı çıkma şansları bu durumda yüksek görünmektedir. Çünkü pek Çok alanda çalışmalar yapılabilecek 3D baskı işi, yenilikçi, sürdürülebilir ve bir o kadar da parlak bir İstikbal öngörülen bir alandır.

3D baskı işini merak eden yatırımcılar için; bu işin detayları, maliyeti, iş planı, sürdürebilirliği ve yapılabilecek iş fikirleri üzerine detaylı bilgiler içeren bu yazımızı hazırladık:

3D Baskı Nasıl Çalışır?

3D görüntü yazılımı kullanılarak bir nesnesinin 3D görüntüsünü oluşturabilmek oldukça kolaydır. Ya da aynı şekilde bir nesnenin 3D modeli, resmi taratıldıktan sonra 3D yazıcıdan çıktı alınarak da elde edilebilir. Aslında bu teknoloji çokta yeni değildir Lakin nesnelerin 3D baskı model tasarımlarının yapılması Nihayet zamanlar Çok popüler hale gelmiştir. 2012’de bu sektörde yapılan yatırımlar Çok az iken, 2017’de 10 milyar dolar civarına ulaşmıştır ve 2020’de 21 milyar dolar olma eğilimindedir. Bu yükselişe bakıldığında baskı endüstrisinin geleceği Çok parlak ve bu alanda bir iş yatırımı yapmayı düşünenler için oldukça karlı iş fikirleri arasında gösterilmektedir. Günümüzde rekabet oldukça yüksek olmakla birlikte, farkını ispat eden bir girişimcinin güvenilir müşterilerle kendi pazarınızı kurma imkânı her Vakit bulunmaktadır. 3D yazdırma işinde ihtiyaç olan bir iş planı oluşturarak baskı ekipmanlardan oluşan bir sistem kurması gerekmektedir.

3D Baskı İş Planı

3D baskı işi, yaratıcı bir bakışla birlikte tasarım konusunda birazda olsa Kabiliyet, sıkı bir çalışma, gerektiren bir iştir. Bu işin başlangıçta biraz zorlu ve biraz pahalı görünse de her şey yolunda gittiğinde, büyük bir kazanç elde edilebilir. Bir iş planının başarılı olması için kapsamlı olması gerekir ve bu işi yapacak yatırımcının gerçekçi düşünmesi gerekir. Çünkü bu işin meyveleri toplayabilmesi için Çok çaba sarf etmesi ve kreatif olması şarttır. 3D yazdırma iş planı oluşturmak için işte atılacak birkaç adım:

 • 3D Baskı sistemi için ihtiyaçların tespiti
 • Gerekli olan yatırım sermayesinin tayini
 • Sistem harici Başka ihtiyaçların belirlenmesi
 • Yatırım Art dönüşünün süresinde hedef belirlenmesi
 • Girilecek pazarın potansiyeli
 • Hedeflenen yatırım getirisi miktarı

3D Baskı Sistemi İçin Gereksinim Duyulanlar

3D baskı işi için kurulacak sistemde Bütün 3D işleri yapabilen bir Sıra öğenin sağlanması gerekmektedir. İşte bunlardan birkaçı şu şekildedir:

 • Yazılım
 • Termo Plastik Filament
 • Filament Makarası
 • Metaller İçin Misal malzeme kitleri
 • 3 boyutlu yazıcı
 • Dijital animasyon eğitimi

Yazılım: 3D baskı kurulumunu çalıştırmak için bir yazılıma ihtiyaç duyulur. Başlangıçta ücretsiz bir Misal yazılım la bu işe başlanabilir Lakin profesyonel olmak isteniyorsa lisanslı bir yazılım paketi satın alınması şarttır.

Termo Plastik Filament: 3D baskı işinde üzerine tasarımların yapılacağı bu malzemeye ihtiyaç vardır. Bir termo plastik filaman Kuvvetli, hafif ve dayanıklıdır ve yazdırılan görüntülerin mükemmel bir şekilde alınmasını sağlamaktadır.

Filament Makarası: Termo plastik filament malzeme seçimi olarak iyi bir Düşünce olsa da filament makarası gibi başka seçenekler de kullanılabilir.

3D Yazıcı: Elbette görüntü yazdırmak için bir 3D yazıcı gerekir. 3D yazıcının akıllıca seçilmesi şarttır çünkü yaratıcılığınızın kalitesini en Nihayet belirleyen nokta budur. Ve 3D yatırım maliyetlerinde en pahalı gereksinim olduğu için akıllıca seçilmesi gerekir, çünkü Basit Basit değiştirilemeyebilir.

Dijital Animasyon Kursu: 3D sistemini kullanabilmek için yeterince yetenekli ve bilgi sahibi olunması gerekir. Alınacak kurslarla gerekli olan bilgiye ulaşmak ve Vakit içinde bunları geliştirmek mümkündür.

3D Baskı İşi Gerekli Yatırım Miktarı

Kendi 3D yazdırma işinizi kurmak için ne kadar Kapital gerektiğine gelince bir yazılım satın almanın maliyeti ihtiyaca göre değişir. Bazı üst düzey yazılımlar 500 ile 5000 dolar civarındadır. Piyasada genellikle kullanılan yazılımlardan bazılarının fiyatları aşağıdaki gibidir:

Yazılım Fiyatları

 • Fusion: 360 $
 • Geomagic Design: 2111 ₺
 • Gergedan 3D: $ 1166
 • Sketchup $: 412
 • Sert malzemeler için yazılım: 4500 dolar

Yazılımdan sonra, termo plastik filamentler ve Başka filamentler stoklama maliyeti 50 $ civarında olacaktır. Metaller için Misal malzemesi kitlerinin maliyeti ise 70 $’a mal olmaktadır ve yazıcının fiyatı 500 ila 1500 $ arasında değişiklik göstermektedir. Bu fiyat istenilen yazıcının kalitesine bağlı olarak değişebilir. Tabi ki bu noktada kaliteyi etkilememesi için kaliteli bir yazıcı seçilmesi önerilmektedir.

Yatırımda ayrıca işin yapılacağı yerin kiralaması, varsa çalışan maliyeti, Onarım maliyeti ve Başka bu gibi masraflar da yatırımcının seçime göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca işin yürütülmesinde gerekli olacak ilave çalışan maliyeti, Onarım masrafı, elektrik ücreti ve bağlantı masrafları, masa ve mobilyayı gibi benzeri öğeler de maliyet unsurları arasındadır. Ayrıca yapılacak 3D baskı için tasarım ve desen gereksinimlerini de maliyet çalışmalarına eklenmelidir. Ortalama rakamlarla gidildiğinde yaklaşık olarak toplam yatırım tutarı 2,500 $ – 10,000 $ civarında değişebilmektedir.

Yatırım Art Dönüş Süresi

Yatırım yapacaklar için Bütün bu malzemelerin temini, sistemin kurulması Dahil bir ay gibi kısa bir Vakit alsa da bilgisi olmayan birinin alacağı kurslarda bu işe başlaması 3 ay gibi bir Vakit alabilmektedir. Animasyon, tasarım, çizim, eskiz, bitirme ve çalıştırma süreçleri Vakit süreçlerdir ve bu işi bilen profesyonel bir personelle başlamak tabi ki bu süreyi kısaltır, yalnız ek olarak çalışan maliyet yükünü getirir.

Yapılan yatırımın karşılığı, 3D baskı tasarımları satıldığında alınmaya başlanır ve bu en az üç ay sürecek bir dönemdir. Lakin Alıcı kazanarak pazarı genişletmek için Çok daha uzun süre gerekmektedir. İnternet üzerinde de farklı satış kanallarıyla daha hızlı bir yol kat etmek mümkündür. Pazar sağlama çabasını da göz önüne aldığımızda yatırımdan iyi bir getiri elde etmeye başlamak en az bir Sene alacak bir süreçtir diyebiliriz.

Sürdürebilir Bir Yatırımda Rutin Olarak Yapılması Gerekenler

3D baskı işine yatırım yapacakların işlerini sürdürebilir bir yatırıma çevirebilmelerinde her işte olduğu gibi rutin yapmaları gereken iş akış programları olmalıdır. Baskı işinde bu iş akışı kısaca şu adımların atılması gerekir:

 • Potansiyel Alıcı kitlesinin neye ihtiyaç duyduğu, ne istediği konusunda Devamlı beyin fırtınası yapmak
 • Devamlı tasarım fikirlerini yenilemek ve 3D modelleri tasarlamaya başlamak
 • Model çalışmalar yapmak
 • Yapılan modellerin çevrenizdeki aile, arkadaş ve potansiyel müşteriler tarafından test edilmesini ve doğrulanmasını sağlamak
 • Daha İstek edilebilir ve satılabilir bir Mahsul oluşturmak için test yapılan modelleri Art bildirimlerine dayanarak yenilenmek ve geliştirilmek
 • Ürünün piyasaya sürülebilecek mükemmeliyete ulaştığından emin olduktan sonra pazar arama ve Var pazarı büyütme çalışmaları yapmak
 • Alıcı memnuniyeti, Alıcı sadakati ve rekabet avantajı sağlama çalışmaları yapmak

Bu adımlar yenilikçi bu iş fikrinde sürdürebilir bir yatırım sağlamak için rutin olarak Devamlı yapılması gereken sürdürebilirlik politikalarıdır ve işin geleceğinin garanti altına alınmasında Muavin olur.

3D Baskı İş Fikirleri

3D baskı işi yaparken her işte olduğu gibi hedef, her Vakit trend ve talepte olan ürünler olmalıdır. Trendlerin yanı sıra, müşteriye Nihayet derece çekici gelen, havalı ve farklı gelebilecek tasarımlar yapılarak karlılık artırılabileceği gibi işin sürdürebilirliği de garanti altına alınabilir. Mesele yapılacak baskılar müşterilerinize uyacak şekilde özelleştirebilir ve çeşitlendirme yapılabilir. Aynı zamanda müşterinizin güvenini kazanmak için belirli nişler de hedeflenmeli ve Alıcı memnuniyeti sağlanarak Alıcı sadakati de sağlanmalıdır.Yapılacak işleri birkaç bölümde inceleyebiliriz:

Var öğeleri özelleştirme

Kişilerin sevdiği kahramanları ya da yeni vizyona giren filmlerin öğelerini tespit ederek 3D ile baskı yapmak mümkündür. Bu teknoloji ile Çok kısa sürede seçilen karakteri tasarlayabilmek ve birkaç saniye içinde yazdırabilmek imkanı yakalanabildiğinden iyi bir model tasarımcısı ve 3D yazıcı operatörü mucizeler yaratabilir. Ve daha da önemlisi, ürünlerini Bütün dünyada satabilir. Düş gücünün sınırları kadar geniş olan bu fikirlerle, kısa sürede hatırı sayılır bir Alıcı kitlesi oluşturmak mümkündür.

Takı-mücevherat tasarımları yapmak

Eğer yeterli yatırım sermayesi yoksa rakiplerin bir adım ötesine geçmek gerçekten Basit değildir. Bu anlamda en azından başlangıç aşamasında 3D baskı işini Ev ortamında yapmak mükemmel bir çözüm olabilir. İyi bir Endüstri tasarımcısıyla bağlantı kurarak evde yaptığınız takı modellerini onlara sunabilir ya da seri ve uygun fiyatlarla benzersiz takı ürünleri kendinizde satabilirsiniz.Benzersiz süslemeler için talep Çok büyüktür ve 3D baskı Var ürünlerin kolayca özelleştirilmesini ve renk değiştirilmesini sağlar. Müşteriler aynı mücevheratın kopyasının olmadığını bilmeleri talebi artıracak bir faktördür.

Prototipleme hizmeti

3D yazıcı iş fikrinin bir başka örneği prototiplemedir. Birçok tasarımcı tasarım sürecine odaklanmayı tercih eder ve 3D yazıcıyı satın almayı sistem kurmayı düşünmez ve tasarım fikirlerini gerçek modeller üzerinde Denetim etmek onlar için caziptir. Prototip hizmetleri sunulduğunda, muhtemelen üretim aşamasına geçmek isteyen üreticiler arasından birçok Alıcı bulunabilir.

3D tarama hizmeti

3D tarama, 3D yazdırma yanında verilebilecek ek bir hizmettir. Birçok Kişi kendileri için favori olan nesnelerin veya canlıların şeklini kopyalamak isterler. Favori hayvanlar, arkadaşlarının, çocuklarının görüntüleri, arabalar, tekneler, vb. gibi öğeler taranarak ölçeklendirebilir, değiştirebilir, Başka nesnelerle birleştirebilir ve 3D olarak yazdırabilir.

3D Kişiye Hususi Besin tasarımları

Her dönemde olduğu gibi herkes kendini Hususi hissetmek ister ve 3D teknolojisi buna hizmet etmek için bir nimettir diyebiliriz. Mesele çocukların ve gençlerin en Çok sevdiği dondurmalar, şekerleme ya da atıştırmalıkları onların sevdiği objeler şeklinde işlenerek kişiye Hususi modeller yapmak mümkündür. Mesele bu iş fikri İstikbal yaz sezonu için farklı bir dondurma modeli olarak sunum yapılabilir.

İstikbal yıllarda daha da yükselişi beklenen 3D yazdırma işinde ayrıca yatırımıza katma Kıymet kazandıracak alternatif seçenekler de mevcuttur. Mesele, düzleştirme, boyama, pişirme veya montaj gibi işlem sonrası prosedürler ekleyebilir ve ekstra ücretler talep edebilirsiniz.

Unutmayın; bu işte karlılığınızın sınırı Düş gücünüz kadar.

(bu makalede belirtilen Bütün fiyatlar yaklaşık değerlerdir)Zenpara Yeni Kuşak İş Fikirleri Yazar

3D Baskı İş Fikri | Zenpara Yeni Kuşak Kazançlı İş Fikirleri

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1673 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*