“3-4 aya salgın olmaktan çıkar”

Bugünün Mühim haberleri konusunda “3-4 aya salgın olmaktan çıkar” başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Türk Tabipler Birliği İkinci Başkanı Dr. Ali Çerkezoğlu ile korona virüsün Türkiye’deki seyri ve virüsle ilgili merak edilenleri konuştuk.

YENİÇAĞ/ TOLGA ŞAHİN- GÜLAY TUNÇEL- Hususi HABER

Virüsün seyriyle ilgili garanti bir şey söylemenin mümkün olmadığını, konuyla ilgili iyimser ve kötümser senaryoların var olduğunu dile getiren Çerkezoğlu, “Virüsün Türkiye’deki seyriyle ilgili garanti bir yorum yapmak mümkün değil. Hiçbir hastalığın garanti olarak sınırlanmadığı göz önünde bulundurulduğunda bu virüsün olağan seyreden salgın olmaktan çıkan tek tek vakalara dönüşmesini umuyoruz. Bu süreç ise 3-4 aylık bir Vakit dilimini kapsayacaktır. Ancak bunun böyle olma garantisi yok. Virüs yeniden bir yükseliş trendine başka bir boyuta sıçrayabilir de” dedi. Çerkezoğlu sözlerine şu şekilde devam etti:

“TAM BİR İZOLASYON ÖNERİYORUZ”

“İzolasyon tedbirleri kapsamında özellikle hükümetin ve Mahalli yönetimlerin alması gereken tedbirler var. Bizim bu konudaki önerimiz tam bir izolasyon. Ancak bu Metot ile salgının geçişi engellenmiş olur.”

“İDARİ TEDBİRLER YETERSİZ”

“Korona virüs testinin sınırlı sayıda yapılabiliyor olması büyük bir sıkıntı yaratıyor. Bunun dışında karantina ve izolasyon tam olarak uygulanamıyor. Bu sorunlara eşlik eden Başka sorunlar ise idari Önlem yetersizliği ve vatandaşların virüsle ilgili beklentilerinin beklenen seviyede olmaması. Ayrıca kovid şüphelileri testlere ulaşımda Ağırbaşlı sıkıntılar yaşıyor. Doktor ve hemşireler de kendilerine uygulayacak test bulamıyorlar.”

“KIYASLAMAYA GÖRE TEST SAYIMIZ AZ”

“İlk vakanın görülmesinden Olay sayısının 17 bine gelmesinde 3 aylık süreç geçti. Test sayısının artırılması salgının yükselmeni önleme açısından Çok Mühim. Ancak salgının yükselme eğiliminde olduğu bizim gibi ülkelerle kıyaslandığında test sayımız Çok az. Çok daha Çok testin yapılması bilimsel açıdan da insanlar açısından da Güven için gereklidir.”

“TESTLERİN YAYGINLAŞMASI ÖNEMLİ”

“Herkes test yaptırmak istiyor ancak bilimde böyle bir uygulama söz konusu değil. Her gün 80 milyonun ya da dünyada 6 milyar insanın her gün testten geçirildiği bir uygulama mümkün değil, bunu önermiyoruz. Ancak belirti gösteren, temaslı hastaların, kısmi belirti gösteren hastaların Doktor kontrolünde test uygulaması salgının yayılmaması açısından daha anlamlı. Almanya’da bu Çok testin yapılması hastaların bütün belirtileri gösterdiği anlamına gelmiyor. Haftada 20 bin test 20 bin Kişi bütün bu belirtileri gösterdiği için yapılmıyor. Bizde de bir disiplin içinde Doktor talebi ve gözetiminde biraz daha yaygın bir test uygulaması bu işte Mühim.”

“TEDBİRLER, SONRAKİ SÜRECİ BELİRLİYOR”

“Kovid-19 öncelikli olarak kronik hastalığı olan, Gövde direnci düşük olan, virüsü kendi bünyesiyle yenmekte zorlanan insanları daha Çok etkilemekte. Ancak bu Durum sadece 65 Islak meselesi değildir. Nispet olarak kronik hastalığı olanların ölümüne de yol açabiliyor. Ancak herkesi öldürmüyor. Yükseliş trendi gösterdiği ivmenin yukarı doğru gittiği seyirde Çok dikkatli özenli olmak lazım. Bu aşamada alınacak tedbirler sonrası süreci belirlemiş oluyor.”

“BİR DAHA HASTA OLMAYACAKLARI KESİN DEĞİL”

“Hastalığı atlatanlarda Etki kaldığı veya virüse karşı bağışıklık kazandığı yönündeki açıklamalar tartışmalı. Bu konuda garanti bir şey söylemek mümkün değil. Hastalığı geçirenin bir daha geçiremeyeceği söylemekte garanti değil. Virüsün mutasyona uğrayacağı ve hastalığı geçirenlerde de vücudun göstereceği, reaksiyonun bulaşma ihtimalinin düşeceği yönünde bir görüş var Lakin bunların hepsi bilimsel olarak tartışılır olgular.”

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 875 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*