2 milyona yakın Vasıta sahibine ‘egzoz muayenesi’ için Nihayet İkaz

2 milyona yakın araç sahibine 'egzoz muayenesi' için son uyarı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere bakılırsa, Çevre Kanunu'nun 20. Maddesine bakılırsa, trafiğe kayıtlı araçların egzoz emisyon ölçümü yapmaları gerekiyor. Motorlu araçların sebepleri ise 3 bin 93 lira ile yönetimsel para cezalarına uygulanıyor. [19659002] Türkiye'de trafiğe kayıtlı, ortalama 11 milyondan 23 milyon 44 bin 761 Vasıta egzoz emisyonunun ölçülmesine doğal olarak tutuluyor. Geçen Yıl 8 milyon 545 bin 390 araçtan bu egzoz emisyonunun ölçülmesi, 1 milyon 931 bin 125 aracın gerçekleştirilmediği tespit edildi. Taşıtların egzoz gazı emisyonu ölçümü yapmayan vatandaşlar uyarılacak, uyarılara uymayanlar cezalandırılacak. Senenin ilk yarısında Bakanlık, ölçüm yapmayan Vasıta sahiplerine 612 bin 364 lira yönetimsel para cezası verdi.

EN YÜRÜRLÜĞE SINAVI İSTANBUL'DA YAPILDI

Emisyon ölçümü, Mayıs ayının en yoğun ayıydı. Senenin ilk yarısında egzoz muayenesi çoğunlukla İstanbul'da yapılmış oldu. İstanbul'da 762 bin 630 Vasıta egzoz ölçümü yapmış oldu. İstanbul’u 344 bin 68’le Ankara izledi. Ankara’dan sonrasında en Oldukca Vasıta egzoz muayenesi olan şehirler 250 bin 428 ile İzmir, 180 bin 639 ile Antalya ve 167 bin 762 ile Bursa oldu.

170

1 Ocak ve 1 Temmuz içinde 4 milyon 320 bin 335 Vasıta egzoz gazı emisyon ölçümü yapmış oldu. Senenin ilk yarısında denetime giren araçların 170 bin 63'ü egzoz emisyon ölçümünü geçemedi.

Bakanlığın 5 Ağustos'ta başlatmış olduğu Müracaat ile ölçüm periyodu yaklaşıyor ve bu sürenin üstüne çıkıyor, hava kirliliğinin Vasıta sahiplerine verdiği Zarar

HAVA KİRLİLİĞİ İNDİRECEK Hava kirliliğini azaltmak, ölçülmemiş Vasıta sayısını belirlemek, ölçülecek Vasıta sayısını azaltmak. geçti. Bu bağlamda Bakanlık, plaka tanıma sistemlerinin kullanılacağı bir Egzoz Elektronik Denetim Sistemi (EGEDES) kuracaktır. yüklenecek. Araçlarda egzoz emisyon ölçümü olmayanlar elektronik ortamda tespit edilecek ve ölçüm meydana getiren Vasıta sahipleri trafiği rahatsız etmeden ve durmadan denetlenecektir.

EGEDES'in uygulanmasıyla ölçülmemiş Vasıta sayısının azaltılması hedefleniyor. Motorlu taşıtlardan meydana gelen hava kirliliğinin, bilhassa büyük şehirlerde, standartlara aykırı emisyonlara Yol açan Vasıta sayısındaki azalma sebebiyle, Önemli seviyede azalması beklenmektedir.

Zenpara – Para, Finans, Iktisat ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve tinsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel informasyon verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1710 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*