2 milyona yakın Araç sahibine ‘egzoz muayenesi’ için Nihayet İkaz

2 milyona yakın araç sahibine 'egzoz muayenesi' için son uyarı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre, Çevre Kanunu'nun 20. Maddesine göre, trafiğe kayıtlı araçların egzoz emisyon ölçümü yapmaları gerekiyor. Motorlu araçların nedenleri ise 3 bin 93 lira ile idari para cezalarına uygulanıyor. [19659002] Türkiye'de trafiğe kayıtlı, yaklaşık 11 milyondan 23 milyon 44 bin 761 Araç egzoz emisyonunun ölçülmesine tabi tutuluyor. Geçen Sene 8 milyon 545 bin 390 araçtan bu egzoz emisyonunun ölçülmesi, 1 milyon 931 bin 125 aracın gerçekleştirilmediği tespit edildi. Taşıtların egzoz gazı emisyonu ölçümü yapmayan vatandaşlar uyarılacak, uyarılara uymayanlar cezalandırılacak. Yılın ilk yarısında Bakanlık, ölçüm yapmayan Araç sahiplerine 612 bin 364 lira idari para cezası verdi.

EN YÜRÜRLÜĞE SINAVI İSTANBUL'DA YAPILDI

Emisyon ölçümü, Mayıs ayının en yoğun ayıydı. Yılın ilk yarısında egzoz muayenesi çoğunlukla İstanbul'da yapıldı. İstanbul'da 762 bin 630 Araç egzoz ölçümü yaptı. İstanbul’u 344 bin 68’le Ankara izledi. Ankara’dan sonra en Çok Araç egzoz muayenesi olan şehirler 250 bin 428 ile İzmir, 180 bin 639 ile Antalya ve 167 bin 762 ile Bursa oldu.

170

1 Ocak ve 1 Temmuz arasında 4 milyon 320 bin 335 Araç egzoz gazı emisyon ölçümü yaptı. Yılın ilk yarısında denetime giren araçların 170 bin 63'ü egzoz emisyon ölçümünü geçemedi.

Bakanlığın 5 Ağustos'ta başlattığı Müracaat ile ölçüm periyodu yaklaşıyor ve bu sürenin üzerine çıkıyor, hava kirliliğinin Araç sahiplerine verdiği Zarar

HAVA KİRLİLİĞİ İNDİRECEK Hava kirliliğini azaltmak, ölçülmemiş Araç sayısını belirlemek, ölçülecek Araç sayısını azaltmak. geçti. Bu bağlamda Bakanlık, plaka tanıma sistemlerinin kullanılacağı bir Egzoz Elektronik Denetim Sistemi (EGEDES) kuracaktır. yüklenecek. Araçlarda egzoz emisyon ölçümü olmayanlar elektronik ortamda tespit edilecek ve ölçüm yapan Araç sahipleri trafiği rahatsız etmeden ve durmadan denetlenecektir.

EGEDES'in uygulanmasıyla ölçülmemiş Araç sayısının azaltılması hedefleniyor. Motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliğinin, özellikle büyük şehirlerde, standartlara aykırı emisyonlara Neden olan Araç sayısındaki azalma nedeniyle, Mühim ölçüde azalması beklenmektedir.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 397 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*